Počasí

VELKÁ PŘEDPOVĚĎ: Meteorologové řekli, jaké nás letos čeká léto

VELKÁ PŘEDPOVĚĎ: Meteorologové řekli, jaké nás letos čeká léto
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Na většině území Evropy bude podle meteorologických modelů letos v létě panovat horké počasí. Teploty budou pravděpodobně lámat další rekordy, v řadě států ale bude pokračovat úporné sucho. Ve střední Evropě by měly být také nadprůměrné teploty, ačkoliv vlny veder nebudou tolik intenzivní jako na jihu.

Léto se rychle blíží, červen už je za dveřmi. Podle meteorologů z portálu AccuWeather, kteří analyzovali vývoj počasí po celém světě, by mohlo být nadcházející období na většině evropského kontinentu teplejší, než je obvyklé. Významný vliv na léto v Evropě bude mít hřeben vysokého tlaku vzduchu, který přispívá k horkému a suchému počasí, vysvětluje jeden z meteorologů Tyler Roys.

Portugalsko, Itálie a Španělsko

Během sezóny tyto země podle Royse čeká řada vzestupů a poklesů vln veder. Každá taková vlna bude pravděpodobně trvat zhruba týden až dva, přičemž budou přerušeny bouřkami, které s sebou přinesou dočasné ochlazení a déšť.

Související obsah

​I přes horké počasí, které na Apeninském a Pyrenejském poloostrově bude v létě panovat, tak existuje naděje na pokles hrozby lesních požárů. Další z meteorologů Alan Reppert dodal, že i během těchto bouřkových epizod noci mohou být stále velmi teplé. 

Balkán a jihovýchodní Evropa

Rekordní vedra budou letos provázet celý jih Evropy, ve druhé polovině léta by se ale počasí na Balkáně mohlo vyvíjet trochu jinak než na Pyrenejském poloostrově. V první polovině se očekávají intenzivní horka, která doprovázejí obavy ze sucha, ačkoliv výhled je o něco příznivější než v minulém roce.

Například pro rumunskou Bukurešť meteorologové předpovídají, že teplota 32 stupňů Celsia tam bude v létě dosažena 31krát až 38krát. V Athénách by se teploty na tuto hodnotu měly vyšplhat dokonce 55krát až 63krát. Druhá polovina léta by s sebou měla přinést častější výskyt bouřek. Ty by ale neměly být natolik vydatné, aby pomohly ukončit sucho.

Střední Evropa

Ve zbytku Evropy nebudou vedra tolik intenzivní jako na jihu kontinentu. Ve střední Evropě ale meteorologické modely naznačují také nadprůměrně vysoké teploty. Sezóna se navíc neobejde bez silných bouřek.

Související obsah

​"Od Francie až po Polsko bude hrozit nebezpečí silných bouřek," uvedl Roys a dodal, že neočekává, že budou tak intenzivní jako v minulých letech. Přesto mohou ohrozit lidské životy i majetek. Podobně jako na Balkáně ale tyto bouřkové epizody nedokážou zažehnat sucho.

Co se týče Česka, v červnu se budou teploty pohybovat průměrně kolem 22 stupňů. Nejtepleji by mělo být v prvním týdnu, kdy se teploty vyšplhají na 25 stupňů. Čeká nás i několik deštivých dnů a také bouřky. V červenci už budou dny podstatně teplejší. Teploty se budou většinou pohybovat od 26 do 27 stupňů, výrazně ale přibude bouřek. Obdobné počasí bude panovat i v srpnu.

Severní Evropa

V případě severní Evropy modely nenaznačují vyšší teploty, než je obvyklé, uvádí meteorologický web Severe Weather Europe. Pohybovat by se tak měly okolo dlouhodobého průměru. Na rozdíl od zbytku kontinentu navíc tento region nebude trápit suché léto, srážky mají být normální až nadprůměrné.

Česko v pátek zasáhly silné bouřky:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz