Počasí

Česko zasáhly silné bouřky. Na Rakovnicku do domu udeřil blesk

V Česku v noci z pátku na sobotu udeřily silné bouřky. Hasiči měli nejvíce práce na Karlovarsku, Plzeňsku, ve Středočeském kraji, v Praze a na Královéhradecku. Celkem zasahovali u více než tisícovky událostí, nejčastěji u popadaných stromů, dopravních nehod, ale i u požárů. Na Rakovnicku blesk udeřil do domu, který následně začal hořet.

Do Česka se přihnaly slibované bouřky a byly ještě silnější, než původně meteorologové předpokládali. V pátek večer kvůli tomu zpřísňovali výstrahu, na západě Čech pak platilo varování před extrémně silnými bouřkami.

"Před několika okamžiky bylo rozhodnuto o zvýšení varování pro dotčenou oblast na nejvyšší červený stupeň. Na Karlovy Vary směřuje aktuálně supercela s možností krup o velikosti až kolem 4 cm, více na jih liniový systém bouří představuje riziko s ohledem na velmi silné, lokálně až extrémní nárazy větru," varoval ČHMÚ v pátek kolem osmé hodiny večer.

Související obsah

Hasiči Karlovarského kraje zasahovali do 22:36 u 68 událostí. Nejčastějším důvodem byly popadané stromy, které blokovaly komunikace. Ve Františkových lázních spadl strom na auto a poranil jednoho člověka. Hasiči o tom informovali na facebooku. V Plzni na Borech zasahovali hasiči u utržené střechy na domě u obchodního centra Luna.

Napilno měli také hasiči v Libereckém kraji. "V průběhu noci z 20. 5. na 21. 5. zasahovali hasiči v souvislosti s vlivy počasí u více jak 20 technických pomocí," uvedl sbor na twitteru. Nejčastěji zasahovali u popadaných stromů.

V Praze hasiči do druhé hodiny ranní zasahovali u celkem 75 událostí. Nejčastěji kvůli popadaným stromům a uvolněným plechům. Bouřka poškodila v Troji ve stanovém městečku pro uprchlíky několik stanů a oplocení.

"Uprchlíci byli ihned přesunuti do dvou evakuačních autobusů. Po půlnoci byl provoz tábora plně obnoven a uprchlíci byli uloženi na lehátka. Nikdo nebyl zraněn," dodali pražští hasiči.

Související obsah

Hasiči Královéhradeckého kraje k 7. hodině ranní evidují 124 událostí po nočních bouřkách. "Z toho je 120 technických pomocí, 2 dopravní nehody a 2 požáry. Naštěstí vše bez zranění osob," informovali hasiči. Nejvíce událostí zaznamenali v okrese Náchod.

Hasiči Ústeckého kraje v souvislosti s večerními bouřkami zaznamenali 76 událostí. Převážně odstraňovali popadané stromy přes pozemní komunikaci nebo železniční trať. Nejvíce zasaženou částí kraje byly okresy Louny a Litoměřice.

​Silné bouřky potrápily také Středočeský kraj. Hasiči tam vyjížděli nejčastěji k popadaným stromům, ale zasahovali i u dopravních nehod. U obce Dlouhopolsko na Nymbursku auto narazilo do stromu, který spadl na silnici. Nehoda se obešla bez zranění.

V Lužné na Rakovnicku před devátou večer udeřil blesk do domu, ten po jeho zásahu začal hořet. Oheň se podařilo dostat pod kontrolu v půl jedenácté večer, předběžná škoda se odhaduje na čtyři miliony korun.

Související obsah

Náročnou noc za sebou mají i hasiči Pardubického kraje. "Jednotky požární ochrany zasahovaly od páteční 19. hodiny do sobotní 6. hodiny ranní v 90 případech u spadlých stromů hlavně na komunikaci, ale i na zaparkované vozy," informovali hasiči na facebooku.

V souvislosti s bouřkou hasiči z Pardubického kraje hasili tři požáry. "Do Srchu-Pohránova u Pardubic mířili hasiči ještě před půlnocí. Po úderu blesku tady hořel karavan. Při příjezdu hasičů byl již karavan celý v plamenech, a navíc došlo k explozi propanbutanové lahve v karavanu. Událost se obešla bez zranění," doplnili hasiči s tím, že jednotky po 8. hodině ranní stále zasahují v terénu. Na Vysočině hasiči evidují tři desítky událostí v souvislosti s bouřkou, zasahovali u popadaných stromů.

Bouřky v Pardubicích:

​Hasiči z Plzeňského kraje od pátečního večera vyjížděli k více než 200 událostem v souvislosti s počasím. "Popadané stromy, poškozené střechy, sloupy elektrického vedení atd. Zásahy stále pokračují," informovali hasiči před 9. hodinou ranní.

Kvůli následkům silného větru je v sobotu ráno omezen provoz na některých železničních tratích. "Pokračuje odstraňování stromů mezi Lipovou a Mariánskými Lázněmi a ve Stříbře. Provoz je přerušený ještě na 5 regionálních tratích. Za noc evidujeme 55 událostí, hlavně spadlé stromy i střechu na kolejích. Plný provoz předpokládáme do 12 hodin," informovala na twitteru Správa Železnic. Aktuální situaci na železnici můžete sledovat pod tímto odkazem

Zhodnocení bouřkové situace

Český hydrometeorologický ústav v sobotu ráno vydal první zhodnocení výrazné bouřkové situace. Maximální změřený náraz meteorologové zaznamenali na stanici Plzeň-Mikulka, a to 34,6 m/s (125 km/h). "I na dalších stanicích dále na východ byly ale měřeny nárazy přes 105 km/h (např. Neumětely 111 km/h)," uvedlo ČHMÚ.

Ústav sdílel na sociálních sítích mapu, na které je vidět celkový počet výjezdů hasičů za posledních 24 hodin. "Každé modré kolečko představuje jedno hlášení a je vidět, že v pásu od západních Čech po střední Čechy až Vysočinu/východní Čechy byly škody nejvýraznější. Naopak jih našeho území byl zasažen relativně málo. Na řadě míst po přechodu systému nefungovala elektřina," sdělili meteorologové.

Související obsah

​ČHMÚ také eviduje výskyt krup. "Kromě škod větrem jsme zaznamenali většinou i menší kroupy, na Karlovarsku patrně i kolem 2 cm. Nemůžeme ale právě tam vyloučit lokálně i přítomnost větších krup, jelikož tuto část území zasáhla zpočátku s vysokou pravděpodobností i supercela," dodali meteorologové s tím, že za každou informaci o kroupách a extrémních škodách budou vděční.

❗️❗️Prvotní zhodnocení včerejší výrazné bouřkové situace🤓❗️❗️ 👉Během večera přešel většinu našeho území bouřkový...

Posted by Český hydrometeorologický ústav on Friday, May 20, 2022

Tornáda v Německu

Bouřky se do Česka přihnaly z Německa, kde také udeřily v pátek. "Vyskytuje se zde několik velmi silných, pravděpodobně supercelárních bouří," uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) okolo 18. hodiny. Podle německého deníku BILD největší problémy způsobuje vítr, který dosahuje rychlosti až 90 km/h.

V Severním Porýní-Vestfálsku na severozápadně Německa se dokonce objevila dvě tornáda. Jedno ve městě Paderborn, druhé v Lippstadtu. Obě způsobila podle tamních hasičů vážné škody. V Paderbornu hlásí vyvrácené stromy, zničené střechy, převrácená auta, kamiony a další spoušť, zejména v průmyslové oblasti. Podle policie bylo zraněno 43 lidí, informuje deník Bild.

V obci Wittgert ve spolkové zemi Porýní-Falc zemřel osmatřicetiletý muž poté, co vstoupil do zatopeného sklepa. "Utrpěl při tom úraz elektrickým proudem, upadl a pravděpodobně se udeřil do hlavy," uvedla německá policie. Muž pak na místě zemřel.

Poškozené střechy a popadané stromy tornádo způsobilo i v Lippstadtu. Zhruba 120 lidí tam zůstalo uvězněno v bazénu, protože spadlé stromy zablokovaly východ. Z budovy je dostali ven hasiči.

Bouřky se silným větrem řádily také v Nizozemsku, kde za sebou zanechaly škody:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz