Domácí

Česko si chce pronajmout terminál na zkapalněný plyn. Vyšlo by to na stovky milionů

Ministerstvo průmyslu a obchodu zvažuje, že by si Česká republika pronajala terminál na zkapalněný plyn v některé evropské zemi. Podle ministra Jozefa Síkely (za STAN) bychom mohli začít takový terminál využívat ještě před začátkem příští topné sezony. Pronájem by vyšel na stovky milionů korun.

Německo, Polsko nebo Nizozemsko se zdají jako nejpravděpodobnější adepti na pronajímatele terminálu na zkapalněný plyn. "Cílem je samozřejmě zvýšení energetické bezpečnosti. Pokud dojde k zastavení dodávek ruského plynu, tak my to musíme něčím nahradit a jednou z těch cest je právě zkapalněný plyn," prohlásil ministr průmyslu a obchodu Síkela.

Potřeba ale bude posílit plynovody v rámci Evropy. "Za nejpravděpodobnější považujeme dohodu s polskou stranou a využití polského terminálu ve Svinoústí. Znamenalo by to z české strany posílení stávajících plynovodů především v polském Horním Slezsku," vysvětlil Petr Čambala, řídící konzultant poradenské společnosti EGÚ Brno.

Související obsah

​Pronájem terminálu na zkapalněný plyn by mohl Českou republiku vyjít na zhruba pět set milionů korun za jednu miliardu kubíků. V ceně ale není zahrnutý samotný plyn ani jeho přeprava.

"Pokud se jedná o případnou kapitálovou participaci na nějakém terminálu, tak to samozřejmě záleží na celkových investičních nákladech a na výši toho podílu, který by si Česká republika prostřednictvím nějaké firmy jako společník kupovala," řekl Síkela.

Zkapalněný plyn z pronajatého terminálu v zahraničí by mohl pokrýt zhruba 20 % roční spotřeby plynu České republiky. "To je otázka postupného náběhu dodávek. Určitě není šance nahradit všechny dodávky během této zimy, je to otázka spíše několika let," objasnil problematiku vládní zmocněnec Václav Bartuška.

Terminál na zkapalněný plyn by ale mohl vzniknout i přímo v Česku. Jako jedna z variant se jeví sídlo společnosti Čepro na Litoměřicku.

sei, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz