Domácí

Zkapalněný plyn dorazí do Česka. První dodávku poskytne Slovensko

Slovensko poskytne Česku část zkapalněného plynu, který nakoupilo ve Spojených státech. Má se jednat o vůbec první dodávku zkapalněného plynu na české území, dorazit by měl už v neděli. V případě přerušení dodávek ruského plynu by právě takto dovezený plyn mohl dočasně surovinu z Ruska nahradit.

Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by měl plyn z Ruska přestat do Česka proudit tak, jak se to stalo Polsku a Bulharsku. Vyloučené to ale není ani podle prezidenta Miloše Zemana, který sice tvrdí, že by Rusové byli blázni, kdyby to udělali, ale útokem na Ukrajinu prý dokázali, že jsou iracionální, nevypočitatelní a agresivní.

Ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) spoléhá hlavně na společný postup Evropské unie. "Jednáme s členskými státy Evropské unie zejména o tom, pokud by došlo ke krácení dodávek v rámci celé Evropské unie, tak aby k nám doteklo spravedlivé množství," informoval Síkela.

Související obsah

Náhlý výpadek dodávek by se mohl řešit zásobováním zkapalněným plynem. Ten ze Spojených států nakoupilo Slovensko, kam se dostane přes chorvatský terminál na ostrově Krk. Tanker s plynem měl k terminálu dorazit v neděli a část z něj putuje také do České republiky.

"Vnímáme tento krok jako nezbytný pro posilování bezpečnosti dodávek plynu nejenom pro naše české zákazníky," uvedl Pavel Moučka, místopředseda představenstva českého zastoupení SPP.

Dodávky, odpovídající zhruba roční spotřebě asi tisíce domácností, k nám mají proudit v měsíčních intervalech. Co se týče zemního plynu, nemá Česká republika příliš na výběr, plyn k nám jde hlavně ruský.

"Ta trubka k nám jde z Německa a my neovlivníme to, jaké trubky budou ústit do toho německého plynovodu," okomentoval situaci místopředseda hnutí ANO a bývalý ministr obchodu a průmyslu Karel Havlíček.

Spotřeba domácností

"Pokud bychom měli možnost odebírat plyn z terminálu na zkapalněný plyn v severním Německu nebo z polské plynovodní sítě, tak to zdražení přijde také. Nikoliv však v řádech stovek procent, jako kdybychom řešení vůbec nehledali, ale v řádu desítek procent pro ty konečné domácnosti," řekl televizi Nova ekonom Lukáš Kovanda.

V České republice se ročně spotřebuje zhruba 8 miliard metrů krychlových plynu. Pro představu, průměrný rodinný dům spotřebuje za stejnou dobu přibližně 1 500 metrů krychlových.

"Když budeme chtít relativně malý objem plynu, třeba pět milionu metrů krychlových, tak to nebude problém sehnat poměrně rychle z nějakého nového zdroje. Pokud to bude objem, který skutečně trvale bude dostačující pro Českou republiku, tak to můžou být dva až čtyři roky," řekl Kovanda.

Související obsah

​Ministr průmyslu prý uvažuje například o pronájmu LNG terminálu, volné kapacity má třeba Španělsko. Propojit by se ale musel potrubím s Francií. Podle Síkely má Česko historicky nejvyšší zásoby plynu k 1. květnu, a to zhruba třetinu kapacity zásobníků. I když by ale byly plné, tak je v nich plynu jen zhruba na čtyři měsíce.

"Pro nás se jeví výhodnější v tuto chvíli mít kapacitu v terminálu, který bude budovat Polsko. My musíme samozřejmě hledat všechny možnosti, není to jen Polsko, které buduje terminály. Jednáme i s dalšími zeměmi," nastínil možné řešení premiér Petr Fiala (ODS).

Ministr Síkela prý pracuje na zavedení speciálního tarifu na energie pro nízkopříjmové domácnosti a některé provozy. Už v pondělí odcestuje do Bruselu na mimořádnou poradu ministrů pro energetiku, kde mají řešit společný postup v oblasti energetické bezpečnosti.

Kvůli zdražování energií se stále víc lidí vrací k tuhým palivům:

O způsobu těžby břidlicového plynu mluvil řídící konzultant EGÚ Brno Michal Kocůrek:

ada, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz