Domácí

Ve středních Čechách se konaly Staročeské máje. Nechyběly ani tradiční kroje

Staročeské máje jsou oslavy, které se na českém venkově konají na počest jara, lásky a plodnosti. Dívky a chlapci se v sobotu ve středočeských Kolešovicích převlékli do krojů a vyrazili v průvodu po vesnici.

"Všichni se sejdeme už ráno oblečení v krojích, nazdobíme se, nazdobí se povozy a pak všichni hromadně v průvodu chodíme po vesnici," popsala tradici televizi Nova obyvatelka Kolešovic Eliška. Kroj je jeden z nejdůležitějších prvků celých oslav. Vyzkoušela si ho i reportérka TV Nova a společně s májovníky vyrazila do průvodu.

"Máje tvoří symbol mládí a plodnosti. Chlapci tím dívkám projevují náklonnost," vysvětlila další účastnice oslav Nela. K tanci celou dobu vyhrávala kapela, která jela na koňském povozu. Jednou z tradic je i tanec májovníka se svobodnou dívkou, kterou musí rodiče vyplatit, aby se jim domů vrátila.

Související obsah

​Průvod se zastavil i v místním domově seniorů, kde zatancoval tradiční Staročeskou besedu. "Tancuje se v párech a většinou se tancuje polka nebo valčík," vysvětlila Eliška. "Tanec trvá přibližně 15 minut," doplnila ji Nela.

K tradicím staročeských oslav patří i stavění takzvaného krále, který se noc před oslavami hlídá, aby ho neukradli chlapci z okolních vesnic. "Král je největší májka, pro kterou chlapci chodí do lesa a přivezou ji přes celou ves," prozradila Nela.

Oslavy zakončuje tradiční zábava v místním kulturním domě.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz