Domácí

Odborníci chtějí v ČR čtyřdenní pracovní týden. Stanovisko vlády nepotěší

Česká vláda by podle řady odborníků měla zavést čtyřdenní pracovní týden. Nejnovější průzkumy totiž ukazují, že lidé, kteří pracují méně dní, jsou daleko produktivnější a šťastnější. Podle ministerstva práce a sociálních věcí zaměstnavatelům ve zkrácení pracovního týdne nikdo nebrání. Celoplošné zavedení by ale v současné době prý poškodilo českou ekonomiku.

Třicet dva hodin týdně v práci místo čtyřiceti, a to za stejné peníze. I tak by mohla vypadat budoucnost pracujících Čechů.

"Už dneska, když se podíváte na produktivitu práce u nás vzhledem k Německu, tak fakticky my ty čtyři pracovní dny už děláme výsledkem naší práce. A to přesto, že v práci těch pět dní jsme," tvrdí prezident Asociace pracovních agentur Radovan Burkovič.

Související obsah

​"Tam, kde se to podařilo nastolit a realizovat, jsou dobré výsledky. Ti lidé jsou více odpočatí, mají více chuti do práce a jsou více motivovaní," vysvětlil psycholog Tomáš Morávek.

Kratší pracovní týden by ale pro zaměstnavatele znamenal víc starostí. Řadě firem by chyběli zaměstnanci a museli by přijmout další pracovní sílu. V úvahu by tak připadali buď studenti anebo zahraniční pracovníci. "Zaměstnavatelé by museli přijmout více zaměstnanců a tím pádem by vzrostly mzdové náklady. Vysoké mzdové náklady pak znamenají pomalejší růst mezd do budoucna," varuje ekonom Štěpán Křeček.

​Podle ministerstva práce a sociálních věcí zatím plošné zkrácení pracovního týdne nepřipadá v úvahu. "To, co je nebezpečné, je plošné zavedení čtyřdenního pracovního týdne. Pokud to bude na uvážení jednotlivých firem, tak je to zcela v pořádku," souhlasí s resortem ekonom Lukáš Kovanda.

Související obsah

​"Jako pracovní benefit to je určitě trend, který podporuji. Firmy jsou různé, jsou různé potřeby zaměstnanců i zaměstnavatelů," vyjádřila se místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová (Piráti).

"Návrh na zkrácení počtu pracovních dní je určitě zajímavý, ale teď, když se zdražuje, lidé potřebují více peněz. A mám obavu, že pakliže se zkrátí pracovní týden, tak se nebudou navyšovat platy," nechal se slyšet předseda SPD Tomio Okamura.

Čtyři dny v práci tráví třeba Švédové anebo Islanďané. V Belgii vláda zavedla možnost volného pátku, a to v případě, když ostatní dny budou lidé pracovat deset hodin.

Zaměstnanci by čtyřdenní pracovní týden uvítali, naproti tomu podnikatelé většinou ne:

sei, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz