Domácí

Stále více seniorů se vrací do práce. Chybí jim peníze na běžné výdaje

Každý pátý důchodce v Česku žije na hranici chudoby. V poslední době se stále více z nich i přes vysoký věk vrací do práce, aby si vydělali na zdražující se nájmy, energie a základní životní potřeby. Zatímco opozice vnímá pracující seniory jako selhání vlády, kabinet Petra Fialy (ODS) je chce v návratu do práce podpořit.

Za posledních deset let přibylo pracujících lidí starších 65 let dvojnásobně. V minulém roce jich bylo skoro 150 tisíc. Zvýšil se také počet pracujících lidí starších 60 let, těch je přes 310 tisíc a stále jich přibývá. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) to není problém.

"Pracujících v České republice přibývá, na pracovním trhu v České republice je stále obrovská poptávka volných pracovních míst. Tento trend vidíme i v jiných státech Evropy. Pracovat mnoho z nich chce, myslím si, že to je pozitivní trend," uvedl Jurečka.

"Pokud je to ale nutnost, ti důchodci mají pocit, že se o ně stát nepostará, hledají nějakou aktivitu, kde by si mohli přivydělat, to prostě té inflaci nestačí," kritizuje opoziční poslanec Aleš Juchelka (ANO).

Související obsah

Podle odborníků důchodce žene zpět do práce hlavně tíživá finanční situace. "Je to ekonomická nejistota, nejistota kolem existenčního zajištění," zdůvodnil psycholog Karel Humhal.

Senioři ale nevydělávají jen na sebe. Někteří se vrací do práce i kvůli tomu, aby pomohli zajistit své potomky. "Důchodci pomáhají svým dětem, protože ty děti jsou také v nepříznivé životní situaci. Dneska rodina mladých není schopná našetřit třeba na bydlení," dodal Humhal.

Nejvíc důchodců pracuje v průmyslu, následuje zdravotnictví a sociální péče nebo vzdělávání. Vydělané peníze pak často pokrývají i vyšší náklady domácnosti po výpadku partnerova příjmu.

Související obsah

O práci v důchodovém věku ví své také sedmdesátiletá paní Eva z Kopřivnice, která dochází dokonce na dvě brigády. "Jednu brigádu dělám na hotelu, kde dělám hospodářku, a druhou, já ráda uklízím, mě to baví, tak uklízím v jedné lékárně," řekla paní Eva.

Paní Eva žije sama jen s kočkou a ta jí při placení nájmu moc nepomůže. Utáhnout měsíční živobytí z jednoho důchodu je pro ni náročné. "Mám dost velké výdaje, protože jsem sama, mám doma nějaká zvířátka, a tak samozřejmě rostou výdaje všem bez rozdílu," dodala.

Související obsah

Pan Kalousek z Liberce zase vypomáhá na čerpací stanici, aby pokryl své náklady na život a mohl něco dát i vnoučatům. "No z důchodu bych vyšel horko těžko, protože náklady na bydlení a energie jsou dost vysoké, navíc mám ještě vnoučata, kterým chce člověk občas taky něco koupit," vysvětlil.

Oba senioři se shodují na tom, že budou pracovat, dokud jim to zdraví a energie dovolí. Jejich zaměstnavatelé jsou ale rádi. "Kdyby nebylo takových lidí, tak by tady neměl kdo pracovat," uvedl majitel čerpací stanice a pneuservisu v Liberci Václav Gehart.

bor, luk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz