Zahraničí

Na světě je již 100 milionů uprchlíků. Jen zlomek z nich tvoří Ukrajinci

Na světě je již 100 milionů uprchlíků. Jen zlomek z nich tvoří Ukrajinci
Uprchlíci Zdroj: TV Nova

Na světě je v současnosti již více než 100 milionů lidí, kteří byli donuceni opustit své domovy. Důvodů je hned několik. Kromě války prchají například před politickým pronásledováním, porušováním lidských práv nebo ekologickými katastrofami.

Vůbec poprvé v historii překročil počet uprchlíků na celém světě číslo 100 milionů. V tomto ohromném čísle jsou započítáni jak lidé, kteří utekli do zahraničí, tak uprchlíci, kteří se museli přesunout do bezpečnější části své vlasti.

Výrazným důvodem, proč počet uprchlíků dosáhl významného milníku, je válka na Ukrajině. Před válkou z Ukrajiny od začátku konfliktu uteklo již více než 6 milionů lidí. Dalších 8 milionů muselo opustit své domovy a utéct do západních oblastí země, uvedl Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva (UNHCR).

Související obsah

Ukrajina však zdaleka není hlavní zemí, odkud lidé prchají. Většina utečenců pochází z afrických a asijských zemí, kterými zmítají politické nepokoje. Nejvíce uprchlíků tak utíká ze států jako Etiopie, Burkina Faso, Myanmar, Nigérie, Afghánistán nebo Demokratická republika Kongo.

Uprchlíci nyní tvoří přibližně jedno procento světové populace. 100 milionů lidí je počet srovnatelný s počtem obyvatel Egypta, 14. nejlidnatější země na světě. "Je to rekord, který neměl být nikdy dosažen. Musí nám posloužit jako varování, že musíme řešit a předcházet konfliktům a ukončit perzekuce, kvůli kterým nevinní utíkají ze svých domovů," řekl hlavní komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi.

Vláda zpřísní pravidla pro ukrajinské uprchlíky. Někteří přestanou pobírat finanční podporu:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz