Zahraničí

Rusové cílí na Severodoněck. Denně umírá až 100 vojáků, tvrdí Zelenskyj

Do švýcarského Davosu se v pondělí na Světové ekonomické fórum sjelo asi 2 000 lidí. Ke světovým lídrům, mezi kterými nechybí třeba německý kancléř Olaf Scholz, promluvil prostřednictvím videohovoru ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten uvedl, že ve válce na východě země umírá denně 50 až 100 ukrajinských vojáků.

Ruské dvoumístné bitevní vrtulníky Ka-52 útočí na ukrajinské pozice. Mise, jejímž cílem je zničení vojenského vybavení ukrajinské armády, je úspěšná. Alespoň to tvrdí ruské velení, které v neděli zveřejnilo video.

Podle Kremlu Rusové úspěšně útočili i v Žitomiru. "Střely Kalibr dlouhého doletu zničily velkou dávku zbraní a vojenského vybavení na ukrajinském nádraží Malin v oblasti Žitomir. Zbraně dodané z USA a Evropy původně směřovaly k ukrajinským jednotkám v oblasti Donbasu," uvedl mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Související obsah

Rusové teď soustřeďují veškeré síly v okolí města Severodoněck. V oblasti zintenzivnili nálety a snaží se zničit tamní infrastrukturu. Podle ukrajinského prezidenta Zelenského umírá každý den na východě země až 100 ukrajinských vojáků. Obrannou linii se ale zatím Rusům prolomit nepodařilo.

Velké ztráty ale sčítají i Rusové. Podle britského ministerstva obrany utrpěla ruská armáda takové ztráty jako sovětská armáda během války v Afghánistánu v 70. a 80. letech. Tvrdou realitu připomíná výstava zničených ruských tanků v Kyjevě.

"Je třeba ukázat efektivitu boje ukrajinských ozbrojených sil. Musíme dát najevo, že nepřítele zničíme a Ukrajinu osvobodíme od nepřátelské invaze," sdělil člen ukrajinské armády Serhij Poliščuk.

Situaci na Ukrajině zmínil na návštěvě Japonska i prezident USA Joe Biden. Ten prohlásil, že Rusko bude dlouho platit za barbarství, kterého se dopouští. A ruské agresi na Ukrajině se budou věnovat i lídři na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz