Zahraničí

Kyjevský soud rozhodl o ruském vojákovi. Dostal doživotní trest

Ruský voják Vadim Šišimarin si v pondělí vyslechl rozsudek. Tankistu, který krátce po začátku invaze zastřelil neozbrojeného civilistu ve městě Čupachivka, kyjevský soud shledal vinným z vraždy a porušení mezinárodních práv. Jednadvacetiletého Šišimarina poslal do vězení na doživotí, uvádí agentura Reuters.

Ruský tankista Vadim Šišimarin je hlavním aktérem nejsledovanějšího soudního procesu na Ukrajině. Jednadvacetiletého vojáka obvinila prokuratura z vraždy a porušení mezinárodních práv. Mladíkovi soud v pondělí udělil doživotní trest.

Šišimarin krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu zastřelil v Čupachivce 62letého civilistu Oleksandra Šelipova několika ranami z automatické pušky. Voják se k činu již dříve přiznal. Muže zastřelil proto, že mu to rozkázal jeho nadřízený, což byl podle soudu zločinný rozkaz, který Šišimarin neměl uposlechnout, uvádí agentura Reuters.

Související obsah

Pro Ukrajinu jde o zásadní průlom. Šišimarinův případ je pouze jedním z mnoha válečných zločinů, které hodlá Ukrajina vyšetřit. V současnosti eviduje úřad nejvyššího prokurátora více než 10 tisíc možných válečných zločinů.

Kreml se zatím k odsouzení vojáka nevyjádřil. Podle Reuters neměl o průběhu soudu téměř žádné informace. Získávání informací o soudním procesu a případnou pomoc vojákovi, který je ruským občanem, také znesnadňuje nepřítomnost ruských diplomatů, kteří Ukrajinu opustili. Rusko však nadále popírá, že by cílilo na civilisty nebo hrálo nějakou roli ve válečných zločinech.

Podívejte se na reportáž z 13. května, kdy soud začal:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz