Zahraničí

Na Ukrajině začal první soud s ruským vojákem. Je obviněný z válečných zločinů

Na Ukrajině začal soud s prvním ruským vojákem obviněným z válečných zločinů. Jedenadvacetiletý Vadim měl zastřelit 62letého muže z okna auta, které s dalšími vojáky ukradl. Ukrajinské úřady vyšetřují asi 600 lidí, kteří měli spáchat více než 10 tisíc válečných zločinů.

Dvaašedesátiletý muž jel na kole po vesnici nedaleko města Sumy, když ho do hlavy zasáhla střela. Podle generální prokurátorky Iryny Venediktové ji vypálil 21letý voják z ruské tankové jednotky, kterému za to hrozí až 15 let za mřížemi.

"Věřím, že důkazy jsou silné, ale samozřejmě existují určitá kritéria pro hodnocení důkazů. Bude záležet na soudu. Některé důkazy soud shledá dostatečnými, některé odmítne," vyjádřil se právník vojáka Viktor Ovsjanikov.

Kongresmani Spojených států poslali oficiální žádost ředitelům největších sociálních sítí, aby veškeré materiály, které lidé z Ukrajiny sdílejí, archivovali. Můžou totiž posloužit jako důkazy při vyšetřování dalších válečných zločinů.

Související obsah

​Podle britské velvyslankyně v OSN existují jasné důkazy, že ruští vojáci páchají válečné zločiny na dětech. O nich mluvil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který potvrdil, že ruská armáda ve čtvrtek srovnala se zemí dvě školy v Černihivu. Zemřeli nejméně tři lidé.

"Čeho chtějí ničením ukrajinských škol dosáhnout? Všichni ruští velitelé, kteří dávají takové rozkazy, jsou jednoduše nemocní a není jim pomoci," konstatoval Zelenskyj.

Ukrajinským vojákům se prý podařilo uvolnit obklíčení Charkova a vytlačit ruské jednotky dál od města. Ukrajinská vlajka zavlála nad vesnicí Molodova ležící jen 20 kilometrů od ruských hranic. Armáda také oznámila, že se jí podařilo zničit další ruskou válečnou loď nedaleko Oděsy. Tuto informaci se však zatím nepodařilo ověřit.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Pražském okruhu havaroval kamion. Zablokoval dopravu

Na Pražském okruhu havaroval v úterý odpoledne poblíž Zličína kamion. "Nehoda i zásah blokují dopravu," informovali pražští hasiči. "Na místě nejsou žádní zranění," sdělil policejní mluvčí Jan Daněk. Okolo půl šesté odpoledne je místo průjezdné jedním pruhem. Při další úterní nehodě kamionu na dálnici D0 se u Černého Mostu také nikdo nezranil. "Místo je nyní průjezdné," řekl k této nehodě mluvčí Daněk krátce po 17. hodině.

Krátká zpráva

Zeman zamítl vstup Čechů do ukrajinské armády

Prezident Miloš Zeman zamítl žádost 11 Čechů o vstup do ukrajinské armády. Důvodem pro zamítnutí byla zpráva ministerstva obrany, které prezidentovi nedoporučilo povolit těmto Čechům odchod. Zeman už dříve povolil vstup do ukrajinských ozbrojených sil 103 Čechům. Zdůraznil však, že není možné udělit plošné povolení.

Krátká zpráva

Vznik nového stanového městečka

V Praze vznikne nové stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny s kapacitou pro 150 lidí. Vznik městečka naplánoval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) spolu s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Městečko má vyrůst na zasíťovaném pozemku České pošty v Malešicích. První uprchlíci se tam budou stěhovat 31. května.

Píše se na Deník.cz