Domácí

Jourová: EU se nedaří dohodnout na sankcích, postoj Maďarska je zklamání

O šestém balíčku sankcí proti Rusku nebo Zelené dohodě pro Evropu mluvila s reportérkou TV Nova Michaelou Indrákovou v nedělních Střepinách evropská komisařka Věra Jourová.

Evropské unii (EU) se stále nedaří dohodnout na šestém sankčním balíku. Tím problematickým členem je teď aktuálně Maďarsko. "Maďarsko argumentuje tím, že je pro něj hodně těžké zbavit se ropy a importovaného paliva. Vyjednávání bude ještě pokračovat. Von der Leyenová dala najevo, že chce Orbána přesvědčit. V Budapešti byla a proběhlo několik kol jednání," uvedla eurokomisařka Věra Jourová (ANO).

Postoj k šestému balíku je podle Jourové velkým zklamáním pro mnoho významných hráčů, ale i pro lídry, kteří s Orbánem sedí u stolu. Česká vláda už se vyjádřila, že je vlastně proti zrušení jednomyslnosti.

"Pravdou je, že dlouhodobě jednomyslnost oceňovaly státy, které jsou menší a mají méně obyvatel. Taková ta obava, že je budou válcovat velcí hráči, přetrvává. Možnost veta je zásadní pojistka pro menší státy tak, aby Evropa nepřijímala rozhodnutí, která budou nevýhodná," vysvětlila Jourová.

Související obsah

Proslýchá se, že uvnitř vládní koalice jsou spory mezi názorovými pohledy na EU. Piráti údajně obviňují ODS, že je euroskeptická. Moderátorka Michaela Indráková se mimo jiné ptala i na to, jestli tato situace může vysílat špatný signál, protože při minulém předsednictví vláda padla.

"To se snad nestane. Já jsem zažila už pár předsednictví a některé státy měly předsednictví, když politici byli rozhádaní ve vládě. Musím říct, že to navenek nebylo vidět," poznamenala Jourová.

Klimatická agenda budí dlouhodobě kontroverze. Green Deal, tedy Zelenou dohodu pro Evropu, kritizuje i prezident Miloš Zeman. "Ta ruská agrese a ohrožení naší energetické bezpečnosti je něco, co nás žene ke Green Dealu a k těm zeleným opatřením. Abychom se prostě zbavili závislosti na Rusku i tím, že přejdeme na obnovitelné zdroje a energie. On je to nechtěný impulz k tomu, abychom v zelené politice přidali," má jasno Jourová.

Eurokomisařka zároveň nastínila, jak by život v EU mohl vypadat v roce 2050. "My máme vypočítáno, jak by vypadala situace při neakci. Kdybychom neudělali nic. To se nesmí stát," uzavřela Jourová.

Tématu se věnovala i reportáž v Televizních novinách:

ls, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz