Domácí

Houbařská sezona pomalu začíná! Podívejte se, co můžete najít

Houbařská sezona pomalu začíná! Podívejte se, co můžete najít
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Pro milovníky hub a vášnivé houbaře máme dobrou zprávu. Letní sezona se totiž pomalu rozjíždí. V lesích už navíc narazíte na první hřibovité houby.

Rok od roku je houbařská sezona horší a horší. Za málo hub může zejména teplé počasí a nedostatek dešťů. Jaká bude situace v letošním roce, si zatím netroufají odhadnout ani odborníci.

"Bude se to odvíjet od množství srážek. Pokud jich bude dostatek, tak bude sezona pěkná. Pokud budou pokračovat sucha, tak se bojím, že sezona bude podobná té loňské. Nebude to tedy žádná sláva," řekl TN.cz mykolog Libor Tmej.

Související obsah

Přestože počasí v letošním roce zatím houbám příliš nepřálo, už nyní mohou houbaři najít první úlovky. Začínají se totiž objevovat hřibovité houby. "Na hrázích rybníků najdeme například hřiby dubové. Objevují se už i křemenáče osikové. V sadech a zahradách stále rostou čirůvky májovky a závojenky podtrnky," přiblížil mykolog Libor Hejl.

"Zatím to není žádná sláva. Je to takové mozaikovité v rámci ČR. Houby rostou nyní tam, kde více pršelo. Najít můžeme například hřib kovář, pod modříny klouzek modřínový, pod borovicemi klouzek borový. Objevily se už také první holubinky. Dá se nalézt i kozák," doplnil Tmej.

Rostou u vás houby a podařil se vám najít pořádný úlovek? Pochlubte se nám. Fotografie můžete zasílat na e-mail zpravy@nova.cz nebo do zpráv na našem facebookovém profilu TN.cz.

Podle odborníků jsou však houby zatím dost červivé. "Je tam 90% červivost. Jsou to první houby a hmyz je napadá," vysvětlil Hejl.

Profesionální sběrači popsali, jak se hledají nejlepší houby pro restaurace. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz