Zajímavosti

Nemáte na zahrádce tyto houby? Letos se jim daří a můžete na nich zbohatnout

Nemáte na zahrádce tyto houby? Letos se jim daří a můžete na nich zbohatnout
Smrž | Zdroj: Getty Images

Ačkoliv letošní sezóna není zdaleka tak bohatá na úrodu jako ta loňská, milovníci hub rozhodně nemusejí zoufat. Letošní květen je specifický tím, že se urodilo více smržů koromilných, které jsou nejen lahodné, ale dá se na nich také slušně vydělat. Nemusíte pro ně navíc chodit nikam daleko. Najít je můžete často na svých vlastních zahrádkách.

Skvělá sezóna, která tu nebyla několik let. Tak hodnotili loňský květen mykologové. Díky vydatným dešťům a dostatečně zavlažené půdě se mohli houbaři radovat z nepřeberného množství jedlých a chutných kousků, které nacházeli v lesích, v sadech i na zahradách.

"Letošní květen je o dost horší," říká mykolog Libor Hejl. Příliš neprší, únor byl navíc suchý a dlouhý, což růstu jarních hub příliš nenapomáhá.

​V sadech můžete narazit na nějakou tu čirůvku májovku, objevuje se i sírovec žlutooranžový – výborná houba na řízky. Přesto existuje druh, který letos nad ostatními vyčnívá. Nezvykle často se začal objevovat smrž koromilný.

Související obsah

"Od lidí máme hlášeno hodně nálezů. Smrž koromilný roste na zahradách – na záhonech z mulčovací kůry. Ta houba tam roste jeden rok," popisuje Hejl. Dodává, že se jedná o vynikající jedlou houbu, na které můžete ve výsledku i vydělat. "Ve výkupu kilogram stojí asi 3 000 korun," upozorňuje.

Vyšší výskyt této houby si mykolog vysvětluje epidemií koronaviru. "Možná je to způsobené tím, že více lidí v době covidu zvelebovalo zahradu a vozilo mulčovací kůru," říká.

Do jehličnatých lesů podle mykologa s ohledem na nízké množství srážek a opožděnou houbařskou sezonu nemá smysl zatím chodit. Na první hřibovité kousky, hlavně kozáky, si budeme muset počkat nejméně do konce května. "Teploty by byly dobré, ale srážky jsou bída," vysvětluje mykolog.

Plné koše! V lesích začaly pravé houbařské žně (8/2021):

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz