Domácí

Patrasová může skončit u soudu. Odmítnutí dechové zkoušky nebylo chytré

Pondělní bouračka Dády Patrasové může herečce ještě způsobit spoustu potíží. Potom, co narazila do zaparkovaného auta i betonového zátarasu, se totiž odmítla podrobit dechové zkoušce. Pokud se však prokáže, že řídila pod vlivem alkoholu, může skončit před soudem.

Dáda Patrasová v pondělí nabourala svým mercedesem zaparkované auto a betonový zátaras na křižovatce v Praze. Při nehodě se nezranila ani Patrasová, ani její manžel Felix Slováček, který v tu chvíli seděl na sedadle spolujezdce. Když ale dorazila policie, herečka odmítla dechovou zkoušku.

Samotné odmítnutí dechové zkoušky na přítomnost alkoholu není protizákonné. "Na odmítnutí zkoušky máte právo a nemusíte své rozhodnutí ani vysvětlovat. Důvody mohou být různé, například pokud užíváte léky, které by mohl test nesprávně registrovat jako alkohol," vysvětlil advokát Pavel Kolesár.

Související obsah

Pokud se ale po odmítnutí prokáže, že Patrasová opravdu pod vlivem alkoholu řídila, může to pro ni skončit špatně. Do určité míry je řízení pod vlivem pouze přestupek, odmítnutí testu však řidiči rozhodně přitíží. "Pokud ovšem půjdete na krevní test, následky z odmítnutí dechové zkoušky nejsou," řekl Kolesár.

Řízení pod vlivem alkoholu je však trestné, pokud se řidiči naměří více než jedno promile. V takovém případě může incident řešit státní zastupitel. Rozhodně to znamená ztrátu řidičského průkazu, která je o to jistější, pokud se řidič odmítne otestovat na alkohol.

Související obsah

Sama Patrasová už má s řízením pod vlivem alkoholu zkušenosti. V prosinci 2018 nabourala jiné auto nedaleko svého domu a testy u ní odhalily 2,5 promile. Herečka se tehdy k řízení pod vlivem přiznala.

Podle Kolesára se odmítání zkoušky na alkohol rozhodně nevyplácí. Většinou to totiž přinese pouze další problémy. "Nedoporučuji pít za volantem ani odmítat testy," řekl Kolesár.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz