Domácí

Takhle vypadala vaše prapraprababička: Hnědé oči a jantarový náhrdelník

Takhle vypadala vaše prapraprababička: Hnědé oči a jantarový náhrdelník
Podoba ženy z hrobu u Mikulovic Zdroj: Akademie věd ČR

Týmu českých archeologů se podařil neobvyklý kousek. Perfektně zrekonstruovali podobu ženy z doby bronzové, jejíž ostatky objevili nedaleko Pardubic. Posloužilo jim k tomu jen několik kostí a archeologické nálezy z jejího hrobu.

Antropologové bezchybně zrekonstruovali tvář i postavu ženy, která zemřela před čtyřmi tisíci lety. Díky poznatkům získaných z její DNA tak známe nejen její pohlaví, ale i věk, barvu kůže, vlasů či očí.

Žena, jejíž podobu vědci určili, byla drobnější postavy a světlejší barvy pleti. Měla výraznou bradu, hnědé vlasy a hnědé oči, posazené daleko od sebe. V okamžiku, kdy zemřela, jí bylo pravděpodobně okolo 35 let. Co přesně bylo příčinou smrti, se však neví.

Související obsah

Zajímavý je ale i hrob, v němž archeologové ostatky ženy nalezli. Bylo v něm množství šperků, které zdobil převážně jantar. Žena byla pohřbena s ohromným třířadým jantarovým náhrdelníkem, který tvořilo více než 400 korálků. V hrobu byl také pár zlatých náušnic a pět bronzových náramků. Na výzkumu se podíleli antropoložka Eva Vaníčková a sochař Ondřej Bílek z Moravského zemského muzea ve spolupráci s archeologem Michalem Ernéem z Akademie věd ČR.

Lokalita, kde archeologové hrob objevili, se nachází u Mikulovic v Pardubickém kraji. Na místě je množství hrobů z doby bronzové. "Ukázalo se, že zdejší pohřebiště je zlatým dolem. Nejen kvůli bohatství pohřebních výbav místních nebožtíků, ale zejména kvůli nepřebernému množství zcela unikátních informací o tomto období," uvedl Michal Erneé.

Související obsah

Hrob ženy, jejíž podobu vědci zrekonstruovali, patří k těm nejbohatším ženským hrobům ve střední Evropě. Žena byla součástí takzvané únětické kultury, která na našem území byla ve starší době bronzové, své kořeny však měla ještě v době kamenné. Stáří hrobu odhadují vědci na přibližně čtyři tisíce let.

Za poznámku také stojí množství dalších jantarových šperků, které se na pohřebišti našly. Jantar totiž nejspíš pocházel z oblastí okolo Baltského moře. Na území dnešního Česka se drahé kameny nejspíše dostaly po takzvané jantarové stezce, která od Baltu procházela skrze Česko až ke Středozemnímu moři.

Podobu starověké ženy i její hrob si můžete prohlédnout v galerii:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz