Domácí

Případů opičích neštovic je už přes 130. Zdrojem jsou zřejmě technopárty

Světová zdravotnická organizace (WHO) hlásí už více než 130 případů nákazy opičími neštovicemi. Přesto uklidňuje veřejnost, že nebezpečí zasažení širší populace je velmi slabé a šíření lze zastavit. Zdrojem, odkud se měla nemoc šířit, byly zřejmě technopárty ve Španělsku a Belgii. A právě z Belgie si měl nákazu přivézt i první český pacient.

Hlasitá hudba, tanec a podle expertů z WHO také nevhodné sexuální chování, které vedlo k rozšíření opičích neštovic. Rychlé rozšíření opičích neštovic ale WHO považuje za náhodnou událost.

K šíření nákazy je potřeba blízký tělesný kontakt. Podle odborníků stačí například i sdílení oblečení nebo spaní ve stejné posteli. "Víme, že se opičí neštovice mohou šířit, když dojde k těsnému kontaktu s puchýřky někoho nakaženého. Zdá se, že sexuální kontakt tuto možnost zesiluje," řekl agentuře AP bývalý ředitel pohotovostního oddělení WHO David Heymann.

Související obsah

WHO zároveň uklidňuje veřejnost, že riziko většího rozšíření je ve vyspělém světě skutečně malé. "To, co chci teď zdůraznit, je, že tato situace je zvládnutelná. A to zejména v zemích, kde ohniska nákazy v tuto chvíli vidíme. Dochází k tomu v celé Evropě a také v Severní Americe. K čemu se ale nemůžeme otočit zády, je zvládnutí situace v Africe," varovala Maria Van Kerkhoveová z WHO.

Právě tam má nemoc původ. I když je riziko masivního šíření v Evropě malé, přesto existuje. Inkubační doba může být až 21 dní, proto je důležité vytrasovat kontakty nakažených. Belgie už jako první země zavedla povinnou karanténu při kontaktu s nemocným. Stejný krok teď vládě doporučí i německé ministerstvo zdravotnictví.

Související obsah

"V raných fázích epidemie musíme jednat rázně a zavčasu. Základním prvkem je, že by se infikovaní měli izolovat po dobu nejméně 21 dnů," prohlásil německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach.

Pro člověka je průběh toho onemocnění mírnější než v případě lidských neboli pravých neštovic. V USA schválili použití vakcíny proti pravým neštovicím i jako prevenci proti opičí formě nemoci.

Jak se můžeme nakazit opičími neštovicemi popsal virolog Jiří Černý:

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz