Zahraničí

Opičí neštovice se dál šíří. První případ nemoci potvrdili v Rakousku

Nákaza opičími neštovicemi se začíná hojně rozšiřovat po Evropě. Od prvního případu, který byl objeven v Británii před více než dvěma týdny, se neštovicemi nakazili lidé již v 15 evropských zemích včetně sousedního Německa a naposledy také Rakouska. V Česku se zatím žádný případ neobjevil.

Pacienta, který se nakazil opičími neštovicemi, už má i Rakousko. Oznámil to v neděli na svém twitterovém profilu Vídeňský zdravotnický svaz. "Podezření na virus pravých neštovic potvrzeno. Na základě příznaků lze předpokládat, že se jedná o infekci opičími neštovicemi. Muž je izolován na infekčním oddělení, za daných okolností se mu daří dobře," napsal zdravotnický svaz.

Dále upřesnil, že měl pacient mírnou horečku a kožní léze. Dalším příznakem může být například bolest hlavy, zad a svalů, otok lymfatických uzlin nebo únava. Později se objeví vyrážka převážně na obličeji, dlaních a chodidlech. Příznaky obvykle po dvou až čtyřech týdnech samy odezní.

Související obsah

​Z našich sousedů není Rakousko jediné, které zaznamenalo případ opičích neštovic, několik případů je také v Německu. A nemoc se šíří i v dalších evropských zemích. 

Po Velké Británii i ve Španělsku, Portugalsku, Belgii, Francii, Nizozemsku, Itálii, Švédsku, Švýcarsku nebo Skotsku. V pondělí potvrdilo první případ také Dánsko, a to u muže, který se vrátil ze Španělska. Pacient je teď v izolaci. Mimo Evropu se onemocnění nevyhnulo Spojeným státům, Kanadě či Austrálii. A první případy zaznamenali i v Izraeli.

Podezření měli zdravotníci i v České republice, prověřovali jej ve Fakultní nemocnici Bulovka v Praze. Nákazu laboratoř ale nakonec nepotvrdila.

Související obsah

​Nemoci se v posledních dnech věnuje zvýšená pozornost. "Je to poprvé, kdy jsou v Evropě hlášeny řetězce přenosu bez známých epidemiologických vazeb na západní a střední Afriku," uvedl Státní zdravotní ústav.

Poprvé byl virus opičích neštovic detekován v roce 1958 u laboratorních opic. Po nich také nemoc získala svůj název.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz