Domácí

Další rána pro zámek v Horním Maršově. Po deštích se propadly barokní stropy

Už čtyři roky vyhořelý zámek v Horním Maršově na Trutnovsku dostal další ránu. Jarní kontrola ukázala, že střecha není dobře zajištěná a v části objektu se po deštích propadly barokní stropy. Podle památkářů by mohla časem hrozit i demolice budovy.

Zámek stál 228 let, pak přišel 19. srpen 2018. Střecha shořela za pouhou hodinu. Přesto ale žila naděje, že zámek půjde časem opravit. Jenže optimismus zpražil jeden kontrolní den. Krytina po dešti povolila a barokní stropy nasákly vodou a nevydržely. "Je mně to velmi líto, je to hlavní stavba v obci, velmi smutné," prohlásil starosta Horního Maršova Pavel Mrázek (STAN).

Ukázalo se, že nejvíc jsou poškozené stropy v jedné části zámku. Z celkové plochy je pryč skoro třetina. I po požáru tehdy zůstaly bílé, dnes jsou už zbylé stropy plné černých skvrn. Kvůli napadení dřevomorkou nastal úplný rozklad dřeva, velmi agresivní je totiž houba v případě, že má vlhkost a vhodné podmínky.

Majitel zámku sedí ve vězení. Podle soudu si objednal nejen požár autobazaru u Humpolce, ale i zapálení této stavby. Tu pak koupil jako vyhořelou. Za muže teď s úřady jedná jeho dcera. Velké opravy se nekonají. Není ani zřejmé, jaké má další plány. Nezvedá totiž telefon.

Související obsah

Je třeba vyprojektovat a nařídit provedení trvanlivějšího, ačkoliv nadále provizorního, zastřešení zámecké budovy. Bez toho bude chátrání zámku stále rychlejší a v nejbližších letech by mohla hrozit i jeho částečná demolice.

Původně se zámek prodával za 13 milionů korun, požár cenu snížil na polovinu. O ruinu má mít zájem jediný investor, tato informace je ale prý platná už rok.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz