Domácí

Pozor na jizvy po očkování. Prozrazují odolnost proti opičím neštovicím

Pozor na jizvy po očkování. Prozrazují odolnost proti opičím neštovicím
Očkování proti neštovicím Zdroj: TV Nova

Ostrý vpich jehly při očkování v dětství si mnoho z nás už ani nepamatuje. Na památku však často zůstala jizvička na rameni. Právě ta přitom objasní, jestli se člověk může nakazit obávanými opičími neštovicemi.

Proti pravým neštovicím, které byly oficiálně prohlášeny za vymýcené v roce 1980, se už více než 30 let neočkuje. Vakcína proti této virové nemoci ale nyní pode některých odhadů může zmírnit dopady opičích neštovic, které v posledních týdnech znepokojují Evropu.

Lidem mohou jizvy po očkování často prozradit, kterými vakcínami prošli. Své stopy totiž nezanechávaly pouze vakcíny proti pravým neštovicím. Jizvy zůstávaly i po očkování proti tuberkulóze. A mezi nimi jsou znatelné rozdíly.

Související obsah

Tvar a podoba každé jizvy záleží především na typu očkování, svou roli ale hraje z velké části i tělesná reakce na obsah vakcíny. Ta je ve většině případů zcela individuální. Podle slovenského lékaře a profesora Vladimíra Krčméryho však zkušený lékař dokáže rozeznat očkování jen podle jizvy.

Hlavní rozdíly mezi očkováním proti neštovicím a tuberkulóze tkví ve způsobu, jakým byly látky aplikovány. Při očkování proti neštovicím lékař rozškrábal vrchní vrstvu kůže, čímž se mohla nanést vakcína, která nastartovala imunitní reakci. Při tuberkulóze se už používaly přímo jehly, kterými se oslabený bacil vpíchl přímo do kůže.

I když ale jizva u generací, které si očkování pamatují, chybí, ještě to neznamená, že se lidé očkování vyhnuli. V dobách očkovací kampaně totiž byla proočkovanost téměř stoprocentní. "Za komunismu neexistovalo, že by se někdo nenechal naočkovat. To bylo vyloučené. Pokud vakcínu někdo nedostal, musel mít velmi mimořádnou výjimku," řekla lékařka Kristína Visolajská portálu tvnoviny.sk.

Jizvy po očkování Zdroj: Getty Images

Očkování proti pravým neštovicím se může vakcinovaným hodit i dnes, i když je nemoc, proti které byla látka určená, už dávno minulostí.

Postupně se šířící opičí neštovice, které do Evropy dorazily před pár dny, by totiž mohly být zmírněny u lidí očkovaných před původní nemocí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz