Domácí

Kolik lidí zachránilo očkování? Demografové zveřejnili první data

Jak by vypadala současná situace v Česku, kdyby nebylo očkování? Tuto studii zpracovává Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy, která nedávno zveřejnila první výsledky. Ty se týkají vlivu očkování na počet úmrtí pacientů s covidem.

Aktuální proočkovanost (jedná se o ukončená očkování) české populace proti onemocnění covid-19 je téměř 65 % (data ke konci dubna 2022). Jak by ale vypadala situace bez očkování?

Takovou statistiku sestavila Katedra demografie a geodemografie Přírodovědecké fakulty UK. Její představitelé už některé závěry prezentovali na nedávné konferenci s názvem Racionální přístupy ke covidu-19 napříč disciplínami.

Související obsah

​Statistika se zaměřila hlavně na úmrtí spojená s covidem. Vědci také zjišťovali, kolik životů očkování pravděpodobně zachránilo. Z výzkumu vyplývá, že poté, co se začalo s očkováním, klesl průměrný věk lidí, kteří s tímto onemocněním zemřeli. Vakcínu totiž mezi prvními dostala nejohroženější skupina obyvatel, a to senioři nad 85 let. 

Kompletní statistika vlivu očkování na úmrtí spojená s covidem pracuje s daty z loňského podzimu. Tehdy už bylo očkování dostupné pro všechny věkové kategorie.

Podle závěrů studie mělo očkování výrazně pozitivní vliv na lidi všech věkových kategorií. Například u skupiny obyvatel od 60 do 69 let snižuje podle studie ukončené očkování riziko úmrtí 2,65×. A posilující dávka dokonce 7,65×.

Související obsah

Demografové se zabývali i tím, jakým způsobem klesá po očkování riziko nutné hospitalizace a pobytu na jednotce intenzivní péče (JIP). Lidé bez očkování mají oproti očkovaným 5,3× vyšší riziko, že skončí v nemocnici. U lidí s očkováním je zároveň 8,1× menší pravděpodobnost, že budou hospitalizováni na JIP.

Další informace, která ze statistiky vyplývá, jsou roky života, které populace kvůli pandemii ztratila. Tento údaj počítá, o kolik let dříve člověk umřel, a to s ohledem na průměrné naděje dožití v ČR. Ta je u mužů 76 let a 81 let u žen.

Pokud tedy zemřel muž s covidem v 60 letech, přišel o 16 let života. Celkem tak podle statistiky ztratila Česká republika více než 406 tisíc let života svých obyvatel.

Příznivá je ovšem informace, kolik životů očkování zřejmě celkově zachránilo. Podle dosavadních dat, které zveřejnila Klára Hulíková Tesárková z Katedry demografie a geodemografie, by to mělo být až 15 tisíc lidí.

Očkování a vývoj epidemie covid-19. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, které leží asi 120 km východně od hlavního města Dakar, zemřelo 11 novorozenců. Oznámil to ve středu bez dalších podrobností na svém twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguère na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Píše se na Deník.cz