Domácí

Pět případů neštovic v Česku. Nemoc má mírnější průběh

Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil další tři nakažené opičími neštovicemi v České republice. Celkem tak úřady evidují pět potvrzených případů. U všech se jedná o opičí neštovice, které spadají do virů ze západoafrické skupiny.

První potvrzený případ opičích neštovic byl v Česku zaznamenán v úterý, další pak ve středu. Dva nově pozitivní jsou pacienti z Ústřední vojenské nemocnice, jeden poté z Fakultní nemocnice Bulovka.

"Vyšetřením na elektronovém mikroskopu a ověřením metodou PCR byli nově potvrzeni další dva nakažení a u jednoho dalšího vzorku je pozitivní nález pouze na elektronovém mikroskopu bez možnosti potvrzení metodou PCR pro nedostatek materiálu. Jedná se však o pacienta, který byl v kontaktu s již potvrzeným případem a se shodnými klinickými projevy. Považujeme tedy vzorek také za definitivně potvrzený," řekla mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánka Čechová.

Související obsah

​Celkem tak Česko eviduje pět případů opičích neštovic. V případě této nemoci existují dvě skupiny virů, a to západoafrická a konžská. Druhá zmiňovaná však nebyla u pacientů v Evropě ani v dalších zemích detekována.

"Můžeme konstatovat, že ve všech dosud vyšetřovaných případech se jedná o tzv. západoafrickou variantu opičích neštovic, která je svým průběhem pro pacienta mírnější," sdělila vedoucí Národní referenční laboratoře (NRL) pro chřipku a nechřipková virová onemocnění Helena Jiřincová.

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že k 22. květnu eviduje více než 200 potvrzených nebo podezřelých případů výskytu opičích neštovic ze 16 států mimo země v západní a střední Africe.

Stav jednoho z pacientů okomentovala primářka Kliniky infekčních nemocí FN Bulovka Hana Roháčová:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz