Domácí

Od atentátu na Heydricha uplynulo 80 let. Zeman výročí oslavil s Čaputovou

Česko si připomnělo 80. výročí operace Anthropoid. Přestože zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich zemřel až v nemocnici, československým parašutistům se v Praze podařil nejúspěšnější atentát na vysokého představitele nacistického Německa.

27. května 1942. Parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš čekají v pražské Libni na kabriolet zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Mezi 10:32 a 10.35 se Gabčík pokouší střílet, jenže jeho samopal selhává. Kubiš situaci zachraňuje a na Heydricha hází upravený protitankový granát. Nacista 4. června umírá v nemocnici na Bulovce.

Operace Anthropoid se navždy zapsala do dějin jako neúspěšnější útok na vysoce postaveného představitele třetí říše. Česko si v pátek připomnělo 80. výročí statečného činu československého odboje.

Dopoledne proběhla rekonstrukce atentátu v zatáčce u Památníku Anthropoid v Praze 8. Na stejném místě se uskutečnil pietní akt a slavnostní vojenská přehlídka. Vystoupila ministryně obrany Jana Černochová (ODS), její slovenský protějšek Jaroslav Naď i šéfka britské diplomacie Liz Trussová.

Související obsah

Prezident Miloš Zeman odpoledne na Pražském hradě přijal slovenskou hlavu státu Zuzanu Čaputovou. Výročí atentátu si ve večerních hodinách připomněli v Národním muzeu.

Tématem se zabývala i reportáž v Televizních novinách:

Podle historika Stehlíka provázela operaci Anthropoid řada nešťastných náhod:

Na reportáž z Televizních novin se podívejte ZDE:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz