Domácí

Ukrajinský den na základní škole. Děti společně vařily boršč a zpívaly

Třicet dětských uprchlíků z Ukrajiny chodí na jednu základní školu v Pardubicích. Aby jejich čeští spolužáci poznali, jak se jim u nich doma žilo, společně si uvařili boršč nebo speciální těstovinové taštičky. Do toho se zpívaly ukrajinské národní písně.

Bez práce nejsou koláče a platí to i v případě známé červené pochoutky. Děti od rána škrábaly i strouhaly zeleninu, aby si v poledne pohladily žaludek. "Dáváme tam brambory, rajčata, cibuli, zelí. Každá rodina si může udělat to své," vysvětlila uprchlice Olesa.

Jirku ale možná posadili ke špatnému stolu. Krájel tak aktivně, až se trochu řízl. Pak si ještě uvědomil, že boršč vlastně nemůže. "Já mám na něj alergii," prohlásil žák. To jeho kamarád Adam byl plný očekávání. "Nikdy jsem to v životě neviděl, doufám, že mi to bude chutnat," svěřil se. Polívky bylo zhruba deset litrů a krásně voněla. Adamovi nakonec chutnalo. "Já bych navrhnul doma, aby mi to maminka někdy uvařila," řekl.

Související obsah

Předškoláci se následně dožadovali přídělu těstovinových taštiček plněných masem nebo tvarohem. Říká se jim vareniky. Vaří se sice jen šest minut, ale umotat je bývá kumšt. "Ohneš a zase zmáčkneš, aby to tam drželo. A tady to zmáčkneš," vysvětlovala žákyně Karolína jejich výrobu.

Ukrajinská učitelka Viktorie taky prchla před válkou a našla v práci v Pardubicích. Ani v Česku se neobejde bez národního kroje, kterému se říká vyšívanka. "Chci se vrátit se na Ukrajinu, moje dcera chce na Ukrajinu. Já myslím, že válka skončí rychle," uvedla. O děti se stará i Ukrajinka Alina. Dětem pomáhá nejen s překladem, ale i s tím, jak zvládnout stres.

"Máme děti z celé Ukrajiny, všechny utíkají před válkou, většinou jsou tady s nimi jen maminky," řekla ředitelka soukromé Základní a mateřské školy Klas Kateřina Šuchová. Alespoň tohle dopoledne ale dalo na chvíli zapomenout na válečné útrapy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz