Zahraničí

Cizinci si za pohonné hmoty v Maďarsku připlatí. Dotované ceny budou pro domácí

Cizinci si za pohonné hmoty v Maďarsku připlatí. Dotované ceny budou pro domácí
Ilustrační snímek Zdroj: Getty Images

Maďarská vláda od pátku zavedla přísná pravidla pro tankování. Benzín a naftu za zvýhodněnou cenu pořídí v zemi pouze domácí řidiči. Lidé s auty s cizí registrační značkou zaplatí tržní cenu. Za tu budou tankovat například také Češi, kteří se vydají na dovolenou do Chorvatska právě přes Maďarsko.

Maďarsko v listopadu kvůli zvyšující se inflaci zastropovalo ceny pohonných hmot v přepočtu na zhruba 30 korun za litr. Vzhledem ke zdražování do země začali ve velkém jezdit řidiči z okolních států.

"Cizinci využívají toho, že Maďarsko je schopné udržet ceny benzínu na 480 forintech (v přepočtu zhruba 30 korun – pozn. red.), zatímco jinde v Evropě jsou na 700 až 900 forintech," citoval portál Daily News Hungary šéfa kabinetu maďarského premiéra Gergelyho Gulyáse.

Související obsah

Právě proto se tamní vláda uchýlila k razantnímu kroku. Čerpat pohonné hmoty za dotované ceny mohou jen šoféři s maďarskou poznávací značkou. Ostatní řidiči sice natankují, ale benzín nebo naftu pořídí za tržní ceny, které jsou zhruba o polovinu vyšší.

Podle prezidenta Asociace nezávislých čerpacích stanic Gábora Egriho je však nařízení vlády neřešitelné a neproveditelné, píše portál Blikk.

Obsluha čerpacích stanic musí totiž kromě vyvěšení dvojí ceny pohonných hmot zjistit, jakou registrační značku auto má. Levnější cenu za benzín navíc mohou využít nejen Maďaři, ale také řidiči aut ze zemí, kde je rovněž nastavená cenová regulace, tedy například Slovinci nebo Srbové.

Pokud si obsluha nebude jistá, může po šoférech chtít dokument, kterým prokážou místo registrace vozu. Pokud se tyto informace nepodaří ověřit nebo zjistit, zaplatí dotyčný tržní cenu.

Ceny pohonných hmot dál rostou. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz