Ekonomika

ČEZ zdražuje přes rekordní zisky. Babiš by je rozdal lidem, Fiala to odmítá

Skupina ČEZ zdražuje, přestože má největší zisky v historii. V prvním čtvrtletí letošního roku vydělala téměř 27 miliard korun. Z toho bude těžit i stát, který je majoritním akcionářem energetické společnosti. Otázkou je, jak s penězi naloží. Opozice má jasno – rozdala by je lidem.

Obchodní část ČEZu sice v prvním čtvrtletí skončila ve ztrátě, ale té výrobní se naopak rekordně dařilo. I přesto dál zdražuje energie koncovým uživatelům.

"Je to samozřejmě amorální, zdražuje od 1. července plyn všem o 70 procent, to je jako neuvěřitelné, a elektřinu novým klientům o 40 procent. Takže mají obrovské zisky, topí se v zisku a vláda stále opakuje, že nemá peníze. Tady je má, tak proč si je nevezme?" divil se expremiér a poslanec Andrej Babiš (ANO).

"Jak to pan předseda Babiš tady vystřelí, jak on je zvyklý, aniž by přemýšlel nad všemi souvislostmi, tak to nejsou dobré rady, ani to není odpovědná politika. Kdybychom toto dělali, tak inflace roste do nebe a zadlužujeme se dál," reagoval předseda vlády Petr Fiala (ODS).

Související obsah

Babiš navrhuje, aby stát použil dividendu ČEZu na pomoc podnikatelům a domácnostem. "Může si vzít klidně 60 miliard a těch 60 miliard by měl vrátit lidem, aby lidé neměli na faktuře DPH za plyn, elektřinu, topení a neměli žádný poplatek za obnovitelné zdroje. Je to jednoduché, akorát ve vládě to nikdo nechápe, protože tomu nerozumí," pokračoval Babiš.

"Představa, že přijdu, řeknu: tak, teďka bereme dividendy a rozdělujeme si dividendy teď uprostřed roku, to je představa hodně naivní a hodně nereálná," odmítl Babišův návrh Fiala.

Fiala ujišťuje, že s dividendou, na kterou má stát nárok, bude nakládat tak, aby se vrátila lidem. Podle opozičního hnutí SPD je třeba jednat hned.

Související obsah

"Zásadně nesouhlasím s názorem premiéra Fialy, který jenom čeká a nic nedělá. Podle názoru SPD je potřeba ty peníze okamžitě využít na zlevnění elektrické energie a plynu pro české občany a na nic nečekat," řekl předseda SPD Tomio Okamura.

S rostoucím ziskem ČEZu jdou nahoru také odměny jeho vrcholných představitelů. "Čím více se ČEZu daří, tím více se daří jeho akciím, tím větší jsou také odměny toho představenstva. To znamená, že skutečně tato firma těží z toho, když rostou ceny energií," vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda.

Třeba šéf ČEZu Daniel Beneš si loni vydělal zhruba 35 milionů. Dalších šest členů představenstva si přišli na zhruba 130 milionů korun ročně.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz