Ekonomika

ČEZ se může rozdělit na dvě firmy, avizoval Fiala. Jednu by plně ovládal stát

Vláda hodlá dělat změny v ČEZu. Jednou z možností je i rozdělení elektrárenské společnosti na dvě firmy, řekl premiér Petr Fiala (ODS). Jednu z nich by mohl plně ovládat stát.

"Nemohu popřít, že uvažujeme o restrukturalizaci ČEZu. Ano, je to jedna z možností, jak postupovat dál," reagoval premiér na otázku Hospodářských novin, zda vláda zvažuje rozdělení elektrárenské společnosti. Důvodem pro to může být jednodušší dostavba jaderných bloků v Dukovanech i Temelíně. "Restrukturalizace ČEZu je dnes jednou z variant, o které přemýšlíme," řekl už dříve portálu Seznam Zprávy ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

ČEZ nyní musí kromě státu brát ohledy i na zájmy svých akcionářů. To by se tímto krokem mohlo změnit. Jednu z firem by totiž nejspíše plně ovládal stát. Právě to se zvažovalo už v roce 2017. "ČEZ se tehdy měl rozdělit na takzvanou konvenční část a část regulovanou," připomněl ekonom Lukáš Kovanda.

Související obsah

Podrobnosti Fiala sdělit nechce. Mohlo by to podle něj ovlivnit hodnotu akcií. Ta ale nyní právě kvůli těmto úvahám stoupá, upozornil Kovanda. "Akcie společnosti ČEZ představují v měsíci květnu naprostého suveréna pražské burzy. Od začátku měsíce zhodnotily o zhruba 12,7 procenta. Dramaticky více než kterýkoli jiný titul, který se v Praze obchoduje," uvedl.

Tento krok by mohl mít vliv na cenu elektřiny v Česku. "Jestliže by stát plně ovládl výrobní část ČEZu, tedy tu 'konvenční' z doby před pěti lety, bude moci snáze ceny elektřiny regulovat a snižovat je tedy domácnostem i firmám," vysvětlil Kovanda. "Žádný jiný akcionář by mu do toho už jako nyní nemohl mluvit, protože by ani žádný jiný akcionář neexistoval. Nikdo by výhledově vládě nemluvil ani do výstavby nových jaderných bloků, jichž je po invazi Ruska na Ukrajinu třeba více než kdykoli předtím," dodal.

Související obsah

Podle Kovandy ČEZ v reakci na zprávy o případném rozdělení na burze roste, protože výstavba jaderných bloků představuje nesmírně rizikovou záležitost. "Pokud by ji však na sebe po rozdělení ČEZu kompletně vzal stát, menšinovým akcionářům odpadne potenciální bolehlav," myslí si. "Navíc stát by v rámci dělení mohl za konvenční část nabídnout menšinovým akcionářům poměrně zajímavou cenu, tedy poměrně citelnou přirážku k tržní ceně," doplnil.

Akcionářům by tedy zůstala druhá firma. Ta by pro ně mohla být výhodná, protože se zaměřuje na obnovitelné zdroje. Byla by pro investory tedy nadále atraktivní. "Ve spojení s distribucí a prodejem, které těží z vysokých cen elektřiny, které poměrně vysoké zůstanou i v příštích letech, by tak šlo o stabilní dividendový titul," myslí si.

Stát by mohl platit příspěvek na energetické zdroje, tvrdí ČEZ:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz