Domácí

Liberecká nemocnice zastavila některé zákroky. Propadají se jí operační sály

Velkým problémům čelí Krajská nemocnice v Liberci. Nefungují tam čtyři operační sály a tři další bude nutné odstavit. Hrozí totiž velké riziko propadnutí stropů. Na havarijní stav upozornily sondy, když chtěla nemocnice operační sály posílit o robota.

Operační sály liberecké nemocnice jsou v dezolátním stavu. Přitom ještě nedávno se v nich provádělo přes 5 000 zákroků ročně.

Nemocnice chtěla do jednoho ze sálů instalovat operačního robota za 40 milionů korun. "Provedli jsme kontrolní sondy do stropů a zjistli, že únostnost stropů klesla o 60 procent. Znamená to vyřazení sedmi operačních sálů z provozu. Přeplánováváme operační plány, voláme o pomoc a hledáme řešení," řekl mluvčí nemocnice Václav Řičář.

Související obsah

Stavební experti pak zjistili, že část podlah a stropů, kde se operovalo, byla před 80 lety velmi nedbale postavena. "Problém je, že to není zmonolitněné a není to vzájemně propojené. Ta únosnost je v podstatě nespočitatelná, takže havarijní stav," konstatoval projektant František Příhoda.

"Jsem rád, že jsme to zachytili, než by se nám začaly propadat nějaké operační sály," uvedl ředitel liberecké nemocnice Richard Lukáš.

Operace bylo nutné okamžitě ukončit ve čtyřech sálech. Další tři odstaví nemocnice do týdne. Tam se sice ještě operuje, ale pro chirurgy je to nesmírně náročné. U zvlášť těžkých operačních zákroků musejí dělníci v patře, pod operatéry, přerušit bourání, sekání a vrtání.

Související obsah

Vedení nemocnice teď hledá řešení, co dál. Část operací přesune do Frýdlantu či Turnova. Vypomůže i jablonecká nemocnice. Týmy najedou na celotýdenní dvousměnný provoz. Přesto to zdaleka stačit nebude. "My se snažíme zachovat akceschopnost operačních oborů i pro případ většího počtu neštěstí najednou. V tom by nám třeba mohla velmi dobře pomoct vojenská nebo polní nemocnice," domnívá se Lukáš.

Jak libereckým operatérům pomoci, řeší armáda. V Liberci tak patrně vyroste něco na způsob toho, co známe ze seriálu M.A.S.H. Současné mobilní operační kontejnery už jsou ale podstatně modernější.

Zpátky do běžného režimu by se operační sály měly vrátit zhruba kolem Vánoc.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz