Ekonomika

Jezdit tankovat do Polska se už nevyplatí. Zdražuje tam benzín i nafta

Nakupovat pohonné hmoty v sousedním Polsku se pomalu přestává vyplácet. Zlotý mírně posílil a nafta i benzín naopak v Polsku zdražují. Proti nejlevnějším českým čerpacím stanicím se teď dá na plné nádrži ušetřit kolem sta korun. Tankování se tak vyplatí jen těm, kteří bydlí v blízkosti hranic a spojí tankování s nákupy

V polském Zhořelci se dá aktuálně koupit litr nafty v přepočtu za 41 korun, benzínu pak za 42. A na jiné čerpací stanici u hranic s Českem koupíte litr nafty za 43,50, benzín za 45.

Není to už takové terno jako před měsícem, kdy byl rozdíl mezi tankováním u nás a Polsku kolem 10 korun za litr. Poláci se i přes snížené DPH z 23 na 8 procent postupně dotahují na ceny v Česku.

A u nás se objevil jiný fenomén. Nafta je od začátku ruské invaze na Ukrajině poprvé levnější než benzín. Například na jedné stanici na Liberecku se dá koupit litr za 42,90. Benzín je o 2 koruny dražší.

Související obsah

Je to poznat na frontách. K českým stojanům se od těch polských vracejí i dopravci – kamiony, dodávky, plátci DPH. "Jezdí sem dost aut. Přestává se vyplácet jezdit do Polska, protože tam si zdražujou," konstatoval prodavač ze cvikovské benzínky Radek Grosmut.

České pohonné hmoty by mohly ještě více zlevnit už od června, kdy se sníží spotřební daň na naftu a benzín o korunu padesát. Na covidovou dobu, kdy se daly pohonné hmoty natankovat za poloviční peníze, ale budeme zřejmě vzpomínat ještě hodně dlouho.

Vysoké ceny pohonných hmot se řeší i v Maďarsku:

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz