Ekonomika

Elektřina ještě zdraží. Milionu českých domácností hrozí energetická chudoba

Elektřina neustále zdražuje. Podle odhadů expertů se navíc ještě rekordních cen dočkáme v dalších měsících. Až milion českých domácností může postihnout energetická chudoba.

Pohled na vyúčtování za elektřinu je už teď pro řadu domácností hororem. Jenže podle odborníků to není konec. Pokud nepomůže stát, megawathodina elektřiny může znovu zdražit, a to zhruba dvojnásobně.

"Domácnost, která bydlí v bytě, si připlatí oproti roku 2021 zhruba o 12 tisíc korun," vypočítal marketingový ředitel Centropol Energy Jiří Matoušek. Celkem tak lidé v bytech můžou průměrně zaplatit přes 23 tisíc.

"Když se podíváme na domácnost, která bydlí v rodinném domku, která elektřinu používá i pro vytápění, tak bude platit při spotřebě 12 a půl megawatt hodin 95 tisíc. Ten nárůst tam je skoro 60 tisíc korun," doplnil Matoušek.

Související obsah

Podle odborníků energetická chudoba zasáhne až milion českých domácností. "Situace v české energetice je kritická, nejkritičtější za posledních několik desítek let," uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

"Lidé, kteří se dostávají do energetické chudoby, mohou požádat o příspěvek na bydlení. Bohužel mnoho lidí, kteří mají nárok na tento příspěvek, o něj doposud nepožádalo," připojil ekonom Štěpán Křeček.

Česko je v případě elektřiny soběstačné, dokonce část vyváží. Řadu lidí tak určitě napadne, proč když něčeho máme nadbytek, ceny neustále rostou. "Je to jednoznačně způsobeno válečným konfliktem na Ukrajině, kde se ukázala silná závislost na dodávkách zemního plynu a ropy do Evropy. Zejména zemní plyn zdražuje teplo a má to vliv i na ceny elektrické energie v České republice," vysvětlil ekonom Petr Studnička.

Související obsah

"Teď ještě jsou na trhu takoví zákazníci, kteří mají výhodu ještě historické, nízké ceny, ale velmi brzo se to srovná a dotkne se to všech lidí a všech firem. Takže to bude velmi složité období," míní expert na energetiku Michal Šnobr.

"V případě, že by se omezoval nějakým způsobem vývoz elektřiny, tak by to znamenalo, že my přestaneme dovážet levnou elektřinu z Německa a přestaneme jim vyvážet tu drahou," řekl mluvčí skupiny ČEZ Roman Gazdík.

Unijní státy na německé burze obchodovat nemusí. Třeba francouzská vláda tam prodává už jen přebytky energie.

Vláda energetickou krizi řeší katastrofálně, řekl místopředseda Karel Havlíček:

Energetickou krizi a jednání vlády okomentoval náměstek Petr Třešňák:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz