Zahraničí

V Himálaji našli trosky letadla. O život zřejmě přišlo 22 lidí

V Himálaji v Nepálu záchranáři našli trosky pohřešovaného letadla, na jehož palubě bylo 22 lidí, včetně dvou Evropanů. Pátrání zkomplikovalo špatné počasí a drsný terén. Podle tamních úřadů je nepravděpodobné, že by nehodu někdo přežil.

Letadlo zmizelo v neděli ráno tamního času v okrese Mustang na severu země, kde se rozléhá pohoří Himálaj. Šlo o pravidelný, zhruba 20minutový let nad horami, kterého se účastní zpravidla turisté. Panovalo ale špatné počasí a pět minut před přistáním stroj ztratil spojení s řídící věží.

Špatné počasí a náročný himálajský terén záchranářům znesnadnily pátrání, kvůli zhoršujícím se povětrnostním podmínkám muselo být dokonce přerušeno, píše nepálský deník Nepal News.

Související obsah

​V pondělí časně ráno mluvčí nepálské armády Narayan Silwal na twitteru informoval, že záchranáři našli místo, kde letoun havaroval. Zveřejnil také fotografii, na níž jsou vidět trosky stroje ležící na úbočí hory. Podle úřadů přišla zřejmě o život celá posádka.

"Máme podezření, že všichni pasažéři na palubě letadla přišli o život. Naše předběžné hodnocení ukazuje, že havárii letadla nemohl nikdo přežít, ale oficiální vyjádření teprve připravujeme," řekl indické tiskové agentuře ANI mluvčí nepálského ministerstva vnitra Phanindra Mani Pokharel.

V troskách ale zatím záchranářský tým našel pouze 14 těl. Ta budou nyní přepravena do hlavního města, kde proběhne jejich pitva. Silwal informoval, že na místo míří nepálští vojáci, aby těla vyzvedli.

Související obsah

​Místo havárie se nachází v nadmořské výšce zhruba 4,5 tisíce metrů. Jednalo se o letadlo společnosti Tara Air, které má 20 míst –⁠ bylo tak plně obsazené. Pasažéři byli především Nepálci, na palubě byli ale také čtyři Indové a dva Němci.

I podle nepálských bezpečnostních standardů je trasa Pokhara - Dzongsam považována za jednu z nejnebezpečnějších, a to i za dobrého počasí. Vede kolem průsmyku, kde musí piloti ostře odbočit. Letiště Dzongsam je v provozu pouze v dopoledních hodinách, protože ve zbytku dne bývá velmi větrno a oblačno. Na stejné trase havarovalo letadlo například v roce 2016, tehdy zemřelo 23 lidí. Jednalo se o stejnou leteckou společnost.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz