Zahraničí

Vandal přestrojený za seniorku zaútočil na Monu Lisu. Na obraz hodil dort

Neobvyklý případ vandalismu řeší francouzská policie. Ve světoznámém muzeu Louvre se vandal pokusil poškodit slavnou Monu Lisu. Ke svému činu si přitom útočník vybral nečekanou zbraň. Na obraz totiž hodil dort.

Svým očím nemohli v neděli odpoledne uvěřit hlídači v pařížském Louvru. Před jejich zraky se jeden z návštěvníků muzea pokusil zaútočit na proslulý obraz Leonarda da Vinciho Mona Lisa. Jeho pokus byl naštěstí neúspěšný a renesanční dílo tak zůstalo nepoškozeno.

Podivný je zejména způsob, jak se muž obraz pokusil poškodit. Přiblížil se k němu v přestrojení za seniorku na invalidním vozíku. Na obraz potom zaútočil krémovým dortem, který do galerie propašoval, uvádí portál Marca.

Související obsah

Před nenávratným poškozením Monu Lisu ochránila silná vrstva neprůstřelného skla. To se vandal v první chvíli pokusil rozbít, vitrína však naštěstí byla odolná. I tak dort nakonec vrhl alespoň na ochranné sklo a okolo obrazu rozsypal růže.

Policie cukrářského vandala zadržela. Nyní zjišťují, co muže k podivnému výstupu vedlo. Proč se muž na Da Vinciho obraz pokusil zaútočit, ani jak se mu podařilo zvláštní zbraň do muzea propašovat, se zatím neví.

Pro Monu Lisu to není poprvé, co se ji někdo pokusil zničit. Na slavný obraz mrštil v roce 1959 muž z Bolívie kámen, kterým rozbil sklo chránící malbu. Na výstavě v Tokiu v roce 1974 zase žena obraz postříkala červenou barvou, aby upozornila na absenci bezbariérového přístupu. Posledním útočníkem byla v roce 2009 žena z Ruska frustrovaná tím, že nezískala francouzské občanství.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz