Zahraničí

Rusko hodlá odpojit od plynu několik evropských zemí. Nechtějí platit v rublech

Rusko hodlá odpojit od plynu několik evropských zemí. Nechtějí platit v rublech
Teplárna a elektrárna na zemní plyn Orsted | Zdroj: Profimedia

Dalšími zeměmi, které se Rusko chystá odříznout od dodávek svého plynu, jsou Dánsko a Nizozemsko. Dánská energetická firma Orsted i nizozemské společnosti totiž odmítají za dodávky platit v rublech. Připojí se tak například k Finsku, Polsku či Bulharsku, které již Putinův režim od plynu odstřihl.

Platbu v rublech za ruský plyn odmítá další země. Je jí Dánsko, které tedy pravděpodobně čeká konec dodávek této komodity z Ruska. Společnost Orsted totiž posílá platby v eurech, což se Rusku nelíbí.

"Existuje riziko, že společnost Gazprom přestane společnosti Orsted dodávat plyn," uvedla dánská společnost pro web Bloomberg. Orsted dále řekl, že je nutné své závazky splatit do úterý a zaplatí je v eurech.

Související obsah

​Orsted z Ruska odebírá okolo 1,3 % plynu, který putuje do Evropské unie. To je tedy pouze malá část poptávky po plynu v rámci Unie. Údajně nebude složité dánskou poptávku z různých zdrojů na trhu pokrýt.

Kromě Dánska se na seznam zemí, které odmítají platit v rublech, dostalo také Nizozemsko. Podle agentury AFP hodlá Gazprom přerušit dodávky i v případě této země. Nizozemsko se plánovalo zbavit závislosti na ruském plynu do konce roku a snaží se ho nahradit obnovitelnými zdroji i dodávkami plynu odjinud.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy se tak Rusku v kritických časech daří rozdělovat Evropskou unii. "Němečtí, rakouští, italští či maďarští odběratelé již v rublech evidentně platí," uvedl Kovanda. Dalšími státy, které Rusko odstřihlo od plynu, jsou například Finsko, Polsko či Bulharsko.

Fiala: Jsme zcela závislí na ruském plynu. Musíme to změnit:

 

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz