Domácí

Rána pro milovníky piva. Zemřel muž, který dvakrát zachránil známý pivovar

Rána pro milovníky piva. Zemřel muž, který dvakrát zachránil známý pivovar
Sládek a ředitel Pivovaru Svijany František Horák Zdroj: BOŘIVOJ ČERNÝ / MAFRA / Profimedia

Ve věku 80 let zemřel bývalý ředitel svijanského pivovaru František Horák. Vybudoval jeden z největších pivovarů v Česku. O události informoval Pivovar Svijany na svém facebooku.

Bývalý ředitel Pivovaru Svijany František Horák zemřel v neděli 29. května v podvečer. Pivovar o úmrtí informoval na svém facebooku.

"Sládek a legenda Svijan František Horák nás navždy opustil v neděli v podvečer. Jako takový zůstává s námi a bude nám trvalou inspirací do dalších let. Františku, děkujeme ti za vše," píše pivovar v příspěvku.

Související obsah

O budoucnost Svijan bojoval dohromady dvakrát a dvakrát se mu to povedlo. Poprvé pivovar zachránil v době totality, kdy se národní podniky zbavovaly malých provozů. Podruhé to bylo v 90. letech, kdy nadnárodní koncerny soustřeďovaly výrobu do velkých celků.

"František Horák byl a stále je legenda svijanského pivovaru. Jeho dlouholetý sládek a později ředitel se do historie zapsal tím, že pivovar na konci devadesátých let svou spontánní akcí zachránil před plánovaným uzavřením a likvidací. Svým nadšením pro věc pak dokázal strhnout místní lidi a z malého regionálního pivovaru pomáhal vytvořit známou značku pivovarské kvality," zavzpomínal na Františka Horáka současný ředitel pivovaru Roman Havlík.

České pivo považoval za světový unikát a ve výrobě trval na dodržování tradičních výrobních postupů. František Horák pomohl po roce 1998 novým českým majitelům svých milovaných Svijan k takovému rozmachu, že v roce 2021 patřily mezi největší pivovary v republice.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz