Domácí

Jiskřička naděje pro klienty H-Systemu. Ministr Blažek je chce odškodnit

Kauza vytunelované společnosti H-System má další pokračování. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) chce, aby stát přenechal peníze, které získá z prodeje rekreačního areálu na Slapech, rodinám, které před 25 lety společnost podvedla a ty tak přišly o miliony korun.

Mělo to být levné, klidné bydlení poblíž Prahy. Stala se z něho ale noční můra pro stovky lidí. Společnost tehdy slibovala lidem levné rodinné domy a byty. Slibované nemovitosti ale získalo pouze 34 zákazníků a zhruba tisícovka lidí po pádu společnosti přišla o své peníze.

Firma H-System v roce 1998 upadla do konkurzu a lidé své rozestavěné domy museli dokončit za vlastní. Po jejich dostavění soud rozhodl o tom, že domy spadají do konkursní podstaty a lidé o ně přišli. Na začátku minulého roku si je tak museli opět odkoupit.

Po letech neúspěšných soudních tahanic se možná dočkají alespoň nějakého odškodnění. Ministerstvo spravedlnosti přišlo s návrhem, aby peníze, které stát získá prodejem rekreačního areálu Rabyně na Slapech, který dříve patřil zakladateli H-Systemu, dostali podvedení zákazníci.

Související obsah

​"V momentě, kdy selže ta právní spravedlnost, tak stát musí ukázat, že existuje jiná spravedlnost," prohlásil Blažek. Hodnota areálu se odhaduje na desítky milionů korun a odškodnění by měli být všichni podvedení klienti.

"Musím přesvědčit i ostatní kolegy ve vládě. Státní rozpočet je ve stavu, v jakém je, a budu je muset přesvědčit o tom, že je nezbytné, aby si stát ty peníze nenechal," dodal.

"Já budu velmi ráda, aby tato kauza, která je ostudou justice, měla alespoň částečný efekt pro poškozené," okomentovala pražská radní a advokátka části klientů H-Systemu Hana Kordová Marvanová (Spojené síly pro Prahu).

Ministr Blažek v pondělí odeslal dopis ministru financí, ve kterém ho požádal, aby v příštích týdnech zvážil podání jeho návrhu na vládě.

rod, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz