Domácí

Pozor, nelekněte se. Českem budou ve středu opět znít sirény

Pozor, nelekněte se. Českem budou ve středu opět znít sirény
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Pravidelná zkouška sirén v Česku se vrací. Siréna se rozezní ve středu 1. června přesně ve 12:00. Hasičský záchranný sbor České republiky o tom informoval s odkazem na rozhodnutí generálního ředitele Vladimíra Vlčka.

Českem se ve středu v poledne rozezní siréna, a to pod stálým tónem po dobu 140 vteřin. "Zkoušky sirén jsou pro nás nesmírně důležité. Protože pouze aktivací signálu sirény lze ověřit, že siréna plně funguje a má požadovanou slyšitelnost v okolním prostředí," informovala mluvčí hasičů Pavla Jakoubková.

Letos byly zkoušky sirén zrušeny třikrát v období od března do května. A to pro to, aby se zabránilo panice u ukrajinských uprchlíků, kteří do Česka přišli poté, co Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Zkoušky sirén byly zrušeny i v roce 2020, v té době tomu tak bylo kvůli mimořádnému stavu souvisejícímu s pandemií koronaviru.

Související obsah

​Od 1. června se zkouška sirén vrací zase do normálu –⁠ bude probíhat každou první středu v měsíci. Hasičský záchranný sbor o sirénách informoval dopředu, aby se lidé zvuku nebáli. "Nelekněte se a upozorněte své kamarády a známé z Ukrajiny. Děkujeme," sdělili hasiči.

Zkoušky sirén mají i ostatní země. Například sousední Slovensko testuje sirény každý druhý pátek v měsíci v poledne. "V Německu probíhá jednou ročně celostátní zkouška všech prostředků varování obyvatelstva. V Rakousku jsou (kromě Vídně) sirény zkoušeny každou sobotu zkušebním tónem po dobu zhruba 45 vteřin; celostátní zkouška probíhá každou první sobotu v říjnu," dodala Jakoubková.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz