Zahraničí

Bělorusko posílá vojáky k ukrajinským hranicím. Je to jen cvičení, tvrdí

Bělorusko posílá vojáky k ukrajinským hranicím. Je to jen cvičení, tvrdí
Alexandr Lukašenko Zdroj: Profimedia

Bělorusko oznámilo nové vojenské cvičení. Hlavní spojenec Ruska ve válce na Ukrajině si však k armádnímu tréninku zvolil znepokojivou lokaci. Vojáci totiž budou trénovat na válku v Homelské oblasti. Ta je ale v těsném sousedství s Ukrajinou.

Zatímco na Ukrajině zuří válka a po celém světě roste napětí, Bělorusko se rozhodlo uspořádat vojenské cvičení. Týdenní dril je naplánovaný mezi 22. červnem a 1. červencem a je zaměřen zejména na trénink bojových schopností branců i velitelských dovedností vojenského štábu.

Znepokojující je však lokalita, kterou si běloruská armáda ke svému cvičení zvolila. I když přesné území, na kterém se cvičení uskuteční, není z důvodů vojenského utajení známé, má proběhnout někde v Homelské oblasti, která je tradičním cvičištěm běloruské armády. Tato oblast se přitom nachází v těsné blízkosti ukrajinské hranice.

Související obsah

V oblasti, kde bude armáda trénovat, se budou muset místní obyvatelé smířit s dočasnými omezeními. "Během cvičení bude omezena doprava do určitých oblastí poblíž ozbrojených sil. Na střelnicích v oblasti jsou také plánovány tréninky střelby," uvedl podle portálu Republic World vojenský velitel Homelské oblasti Andrij Krivonosov.

Homelská oblast se však v souvislosti s válkou na Ukrajině neskloňuje poprvé. Právě odsud zamířila část ruské armády na Kyjev. Překročila přitom řeku Pripjať v okolí trosek jaderné elektrárny v Černobylu. Bělorusko se však zatím přímému konfliktu se svým jižním sousedem vyhýbalo, i když Rusku poskytlo k útoku své území i lůžka v homelské nemocnici.

Související obsah

Záminka vojenského cvičení navíc posloužila letos v únoru Rusku jako zástěrka pro přesun velkého množství vojáků i vojenského materiálu k hranicím s Ukrajinou. Bělorusové se zatím do války nehrnou, zneklidňující jsou však výroky prezidenta Alexandra Lukašenka, který už v minulosti vyhrožoval vypuknutím světové války.

Prezident Lukašenko navíc v pátek 27. května nařídil zřízení národních milic. Ty mají spolupracovat s běloruskou armádou na obraně země. O den dříve také nechal zřídit nový velitelský štáb, pojmenovaný Velitelství Jih.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz