Zahraničí

Metry nad zemí a přes území nepřítele. Ukrajinci ukázali záběry z riskantní mise

Metry nad zemí a přes území nepřítele. Ukrajinci ukázali záběry z riskantní mise
Vrtulník nad Ukrajinou - ilustrační foto Zdroj: profimedia.cz

Ukrajinská armáda zveřejnila v úterý video, na kterém ukazuje záběry z riskantní mise. Jsou na něm vidět záznamy z vrtulníků, které letecky zásobovaly obléhané obránce Azovstalu. O nebezpečnosti zásobovací mise svědčí i to, že na této trase ruská armáda už několikrát podobné vrtulníky sestřelila.

Záběry ze zásobovacích letů ukrajinské armády do Mariupolu publikoval portál Dnepr Operative. Je na nich vidět operace, při které piloti helikoptér dopravovali zásoby posledním obráncům Mariupolu. Museli přitom letět velmi nízko a přes nepřátelské území.

Do Mariupolu letěli piloti dohromady sedmkrát a do mise se zapojilo 16 vojenských vrtulníků. Ty dopravovaly především jídlo, léky, munici a pitnou vodu. V jednom případě vrtulníkem také přiletělo 72 čerstvých členů pluku Azov, aby posílili tamější posádku.

Související obsah

Operace však byla extrémně nebezpečná. Svědčí o tom i fakt, že na zpáteční cestě při páté a sedmé misi se Rusům podařilo dvakrát sestřelit jeden z vrtulníků. Zničili i pátrací a záchrannou jednotku, která letěla jednomu ze sestřelených vrtulníků na pomoc.

Podle velitelství šlo o zcela bezprecedentní misi. "Svědčí to i o maximální profesionalitě ukrajinských pilotů. Ani Američané si netroufají vletět stovky kilometrů hluboko nad nepřátelské území poseté protivzdušnou obranou. V historii lidstva nikdo takovou operaci neprovedl," řekl vrchní velitel pluku Azov Andrij Biletskyj.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz