Zajímavosti

Podle vědců budeme brzy schopní mluvit se zvířaty. Pomůže zázračný přístroj

Podle vědců budeme brzy schopní mluvit se zvířaty. Pomůže zázračný přístroj
Ilustrační obrázek Zdroj: TV Nova

Průlomová studie vědců z celého světa tvrdí, že lidé brzy budou schopní povídat si se svými domácími mazlíčky. Vyvíjejí totiž umělou inteligenci, která rozpozná, co zvířata říkají a s kým komunikují.

Mezinárodní studie by měla přinést zásadní posun v konverzaci se zvířaty. Vědci používají několik zařízení, která podle deníku The Mirror pojmenovali Přístroje doktora Dolittla. S jedním z nich se studenti izraelské univerzity v Tel Avivu snaží přeložit to, co říkají netopýři.

Echolokace, kterou netopýři používají, je údajně podobná jejich zvířecímu jazyku a může být použita jako forma komunikace. "Existuje spousta literatury o tom, že netopýři odposlouchávají, poslouchají, co si ostatní netopýři říkají," řekl pro web Daily Star vědec Yossi Yovel.

Související obsah

​Ten dále řekl, že se poslouchání netopýrů věnovali několik měsíců, během kterých zjišťovali, za jakých okolností vydávali zvuky. Později tak dokázali s přesností určit, že konkrétní zvuky vydával netopýr například během boje o potravu. Vědci také dokázali určit, jestli zrovna "mluví" samec, který právě o potravu bojuje.

Velkým pomocníkem ve výzkumu je umělá inteligence, jelikož mezi interakcemi člověk ztěžka pozná rozdíl. "Ale jakmile použijeme tyto algoritmy strojového učení, podaří se nám mezi nimi najít rozdíly," řekl Yovel.

Související obsah

​Vědcům se dokonce daří pomocí zařízení podobného klávesnici komunikovat s delfíny. "Delfíni slyšeli specifické pískání generované počítačem, které pro ně bylo nové, a získali určitý předmět nebo činnost. V podstatě to bylo, jako bychom delfínům dali automat. Vykazovali vzorce velmi podobné tomu, co vidíme u malých dětí, které si osvojují jazyk," uvedla floridská vědkyně Linda Erbová.

Těmto mořským tvorům poté údajně nedělala komunikace problém a napodobovali zvuky, které vydávala klávesnice. Řekli si tak například o míč či drbání. Proto vědci o studii tvrdí, že je to jako zázrak.

Související obsah

​Podobný výzkum vědci provádí i na vranách. I tady pomáhá umělá inteligence, které se však zatím nepodařilo zjistit, která vrána zrovna mluvila a na koho. "Ať už jsou individuální rysy hlasu jakékoliv, pravděpodobně jsou podobné tomu, jak se od sebe dokáží odlišit lidé," dodala kognitivní vědkyně Natalie Uominiová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz