Ekonomika

Lidé stále častěji kupují nemovitosti v cizině. Ceny jsou výhodnější než v Česku

Nákup nemovitostí v zahraničí už není jen výsadou bohatých, ale pořídit si apartmán nebo dům v prestižní destinaci může čím dál tím více Čechů. Nabídka v některých zemích je totiž pro zájemce srovnatelná s nabídkou v Česku. A ceny realit například u moře jsou mnohdy výhodnější než v českých rekreačních oblastech. Velký zájem je hlavně o apartmány a domy v Chorvatsku, Itálii, Španělsku nebo Portugalsku.

Do nemovitosti v zahraničí se rozhodl investovat i pan Oliver Jiřík. Zhruba před půl rokem si pořídil byt ve Španělsku a plánuje kupovat i v Albánii. "Aktuálně je to nejlepší možnost, jak schovat peníze před inflací, která nás tlačí asi úplně všechny. V Česku jsou prostě ty nemovitosti menší za víc peněz, tam je to mnohem lukrativnější," má jasno Jiřík.

Zájem o nemovitosti v zahraničí zaznamenaly realitní kanceláře už během pandemie covidu-19, poptávka ale roste i teď kvůli válce na Ukrajině. Nejžádanější jsou nemovitosti u moře s dobrou dopravní dostupností.

Související obsah

"Nabízíme exkluzivně byty a vily v Portugalsku, tam je to dobré v tom, že tam můžete doletět za dvě až tři hodiny, je tam přímý let," uvedl realitní makléř Daniel Červ.

Jen v loňském roce vzrostly ceny nemovitostí v Česku o více než čtvrtinu, což bylo nejvíc ze všech zemí v Evropské unii. "Ceny českých nemovitostí jsou tak obrovské, že i ti dobře situovaní lidé na to nemají. Třeba v Itálii a dokonce i ve Švýcarsku nemovitosti vůbec cenově za poslední dva roky nerostly," vysvětlil ekonom Radovan Vávra.

Například za apartmán v Krkonoších dáte podobně jako za byt ve vysokohorském středisku v Rakousku. Apartmán v Chorvatsku pak pořídíte i levněji než chatu na Lipně. Nejčastěji prý Češi poptávají byty od 1,5 do tří milionů korun, a domy od čtyř do sedmi milionů.

Domy a pozemky v Česku

V Česku roste v poslední době počet rozestavěných domů a pozemků, které jsou na prodej i s hotovými stavebními projekty. Kvůli stoupajícím cenám materiálů a celkové výstavby si totiž hodně lidí nemůže dovolit stavbu dokončit. Nemají tak jinou možnost než se nemovitosti zbavit.

Související obsah

Bohuslava měla dům pro sebe a svoji rodinu vymyšlený do posledního detailu. Věděla přesně i to, kde bude stát. "Dva a půl metru od plotu, aby tam bylo víc místa, interiér tam byl naplánovaný, včetně kuchyně. Minimalistické vybavení, mám ráda minimalismus. Dostala jsem se však do patové situace. Neskutečně stoupla cena stavebních prací a materiálu, finanční rozpočet na ten dům se znásobil a já už nejsem schopná ten dům za stávající cenu dostavět. Taky se navýšila cena hypoték," uvedla.

Její vysněný dům si tak teď dost možná postaví někdo jiný. Pozemek totiž nakonec musela prodat, a to včetně hotových projektových plánů. Podobných případů, kdy lidé kvůli navyšujícím se nákladům prodávají nemovitost, přibývá napříč celou republikou.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz