Ekonomika

Hypotéky se přestávají vyplácet. Někde je výhodnější jít do nájmu

Český realitní trh se mění. Kvůli stoupajícím úrokovým sazbám se už někde nevyplatí brát si hypotéku, ale je výhodnější bydlet v nájmu. Zatím se to týká hlavně Prahy, ale brzy by se mohl tento trend začít obracet i v dalších městech.

Hypotéka je výhodnější než nájem – tohle realitní dogma už v Praze neplatí. Například paní Zuzana s manželem a dvěma dětmi do vlastního nechtějí a mají to stejně jako řada dalších Pražanů dobře spočítané.

"Je pro nás výhodnější bydlet v nájmu. Část peněz, kterou ušetříme na hypotéce, dokážeme investovat líp," řekla Zuzana. "Přibývá hodně zájemců o nájem, kteří by si byt chtěli původně koupit, ale teď jim vychází lépe si byt pronajmout," vysvětlil pražský realitní makléř Otakar Schuma.

Související obsah

"Vlastní našetřené peníze, které bychom měli dát do bytu, investujeme do akcií, tam je předpoklad, že akciový výnos bude přes šest procent," doporučil ekonom Michal Skořepa.

Například byt 2+kk v centru Prahy o rozměru 40 metrů čtverečních na trhu aktuálně stojí zhruba osm milionů korun. Při průměrné úrokové sazbě hypoték zhruba 5,4 procenta a délce splácení 25 let za něj měsíčně dáte zhruba 39 tisíc korun, nájem by tam přitom vyšel jen na 19 tisíc korun.

Související obsah

Pokud budete každý měsíc ušetřených 20 tisíc investovat po dobu 25 let do akcií s již zmíněným šestiprocentním úrokem, jen na úrocích si vyděláte 7 300 000 korun. Naopak na hypotéce za byt na úrocích zaplatíte o 5 300 000 korun navíc. Celkem tak za něj zaplatíte 13 300 000 korun.

Započíst ale musíme i mnoho dalších faktorů, především to, že byt po splacení hypotéky bude váš a navíc jeho hodnota zřejmě dál poroste, přesto ale hypotéka v Praze vychází hůř.

"Podobný trend vidíme i v Brně, kde už vlastně došlo k vyrovnání té výhodnosti vlastního bydlení a bydlení v nájmu," uvedl Skořepa. Ve většině koutů republiky se ale trend ještě nezačal obracet. "Stále je výhodnější investovat do vlastní nemovitosti," sdělil realitní makléř Martin Diblíček. Pokud se ale úroky budou i nadále zvyšovat, je možné, že se trend začne obracet i v dalších městech.

I přes vysoké úroky se zájem o úvěry na bydlení zatím nesnižuje:

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz