Napřímo

Poslanec Skopeček: Nejhorší, co by mohla vláda udělat, je zvýšit daně

Poslanec a ekonom Jan Skopeček ve středečním pořadu Napřímo mluvil o tom, jak se daří státu pomáhat občanům v nouzi. S moderátorkou Bárou Divišovou se věnovali i inflaci a jejím důvodům. Skopeček v pořadu TN LIVE mimo jiné zmínil, že by se rozhodně neměly zvyšovat daně.

Vláda ve středu schválila příspěvek pět tisíc korun na dítě, který by měly dostat rodiny s ročním příjmem do jednoho milionu korun. Kolem příspěvku byly od samotného začátku zmatky. "Myslím si, že je lepší týden počkat a přijmout opatření bez nějakých chyb, než přijmout ho ukvapeně a pak chyby opravovat ve chvíli, kdy se to bude vyplácet," zmínil Skopeček.

"Přijde mi úsměvné, že nás vláda kritizuje, že to je předvolební rozdávání ve chvíli, když nás ve Sněmovně tepe, že pomáháme málo. Já už nevím, jak se opozici zavděčit," říká místopředseda Poslanecké sněmovny.

Související obsah

​Inflace je na třicetiletém maximu. Podle Skopečka to nejhorší, co by v tuto chvíli mohla vláda udělat, je zvyšovat daňové zatížení. "Jednak je to protirůstový faktor, což určitě v tuto chvíli nepotřebujeme. Ale jsem přesvědčen o tom, že v Česku nemáme nijak zvlášť nízké daně. Jsme nad průměrem zemí, které na lidi český stát uvaluje," podotýká ekonom Skopeček.

K inflaci podle něj přispěl mimo jiné i příliš velký tlak na dekarbonizaci evropských ekonomik. "Třeba různé zelené politiky výrazně přispěly k růstu cen energií, které jsou jednou ze součástí inflačního tlaku. Dnes je snaha vše odůvodňovat vše nešťastnou válkou, která sice většinu problémů prohloubila. Na druhou stranu vidíme jasný nárůst cen energií a komodit, z nichž se vyrábějí, už před vypuknutím válečného konfliktu na Ukrajině," vysvětluje poslanec.

Související obsah

Vládní a opoziční strany ve Sněmovně poslední dobou málokdy najdou společnou řeč a často dochází k obstrukcím. "My máme ambice jednat a projednávat. Politika je o dialogu a je potřeba jednat i s opozicí. Podle mě ale zásadní problém je ten, že opozice se ještě nesmířila s výsledkem voleb a nedokáže pochopit, že je tu nová vláda, která má jiné priority, jež se liší třeba od názoru hnutí ANO," míní Skopeček.

Podívejte se na reportáž z Poledních Televizních novin:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz