Ekonomika

Zdražování nejvíc drtí mladé lidi. Ekonomové radí spořit nebo investovat

Zdražování podle odborníků dopadá na každého jinak. Pro některé skupiny obyvatel se ceny zvedly až o 30 procent. Podle ekonomů by vláda toto měla zohlednit a neměla by příspěvky rozdávat plošně. Kabinet ve středu schválil mimořádné zvýšení penzí, průměrný starobní důchod vzroste o 699 korun. Rozhodnutí o příspěvku 5 000 korun na dítě do 18 let pro rodiny s loňským příjmem do milionu korun ale odložila na příští týden.

Každou korunu teď podle ekonomů obracejí hlavně mladí lidé. "Sezdané páry bez dětí reportovaly, podle složení svých výdajů, nejvyšší růst inflace," řekl ekonom Vít Hradil.

Podle expertů se na růstu inflace kromě výdajů za bydlení podepsaly i vzrůstající ceny energií nebo paliv. Více si připlatíme i za potraviny.

Zvažovali jsme založení rodiny, ale kvůli té situaci raději ještě chvíli počkáme," uvedl Jakub. "Uvažovali jsme, že bychom si pořídili vlastní byt, ale potom, co to tak hrozně narostlo, jsme radši zůstali v nájmu," posteskla si Alžběta.

Související obsah

Pro dopady inflace na skupiny obyvatel je podle ekonomů určující hlavně životní styl a ne výše příjmů nebo sociální status. Nejméně prý dopadá zdražování na domácnosti tvořené rodiči s vlastním bydlením, jejichž děti se už odstěhovaly. Před inflací jsou pak částečně chráněni třeba důchodci, kterým se důchod pravidelně valorizuje.

"Podle analýz, které máme k dispozici my, tak to nejvíce doléhá na rodiny s dětmi, tak tam jsme zaměřili tu pozornost. S kolegy ministry financí z ostatních členských států (Evropské unie) jsme se jednomyslně shodli na tom, že nejlepší jsou adresná opatření, pokud možno trvalá a ne dočasná," prohlásil šéf státní kasy Zbyněk Stanjura (ODS).

Související obsah

"Nejenom, že to ty plošné přídavky nevyřeší, ale to je skutečně ten příslovečný olej do ohně," myslí si Hradil.

Míra inflace v dubnu letošního roku stoupla na 14,2 procenta a dostala se na nejvyšší úroveň od roku 1993. Odborníci radí volné peníze uložit na spořicí účet nebo investovat.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz