Domácí

Praha chystá nové cyklostezky. Nesmyslné plánování kritizuje opozice

Vedení Prahy se letos chystá postavit nejvíc cyklotras v historii. Investovat do nich chce zhruba čtvrt miliardy korun. Podle opozice by se ale tyto peníze měly využít jinak. A stoupající počet cyklistů už kritizují i Pražané.

Podle vedení Prahy se v metropoli mezi roky 2019 a 2020 zdvojnásobil počet cyklistů, a tak se bude stavět. "Ty investice přinesou nejvíce cyklostezek a cyklotras v posledních dobách," slibuje mluvčí Magistrátu hlavního města Prahy Vít Hofman.

Podle odborníků i samotných Pražanů to ale bude na úkor chodců i motoristů. Třeba v Podolí si lze vybrat rovnou ze dvou cyklostezek, které jsou od sebe vzdálené zhruba čtyři metry. I pro cyklisty si ale vedení města připravilo záludnosti. "Je tam ostrůvek, tím pádem se zužuje prostor pro cyklistu, který se do prostoru nevejde. Musí tedy zřejmě zastavit a slézt z kola," řekl mluvčí ÚAMK Igor Sirota.

Související obsah

Pro auto by měla být šířka pruhu tři metry, má to ale háček. "Podle české státní normy by šíře té zbývající vozovky, mimo toho jízdního pruhu na kola, měla mít tři metry. Česká státní norma ale není závazná, je doporučující," řekl Sirota.

Podle odborníků je to nedostatek v zákoně. "Pokud toho nedostatku někdo využívá, tak mi to přijde nadmíru prapodivné a určitě lze očekávat, že zákonodárce při nejbližší příležitosti doplní ten minimálně jeden a půl metr do obce," myslí si dopravní expert Robert Kotál.

Plán na výstavbu cyklostezek za čtvrt miliardy se nelíbí magistrátní opozici. "Ty cyklopruhy, které leckdy nevedou odnikud nikam, to je naprostá šílenost," kritizovala návrh Alexandra Udženija (ODS). Podle opozice by se peníze měly raději použít na dostavbu Pražského okruhu.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz