Naše Česko

Žákyně základní školy získala cenu. Učí děti o ekologii

Žákyně základní školy získala cenu. Učí děti o ekologii
Ludmila Kozlová s dětmi z ekotýmu Zdroj: Nadace Partnerství

Nadace Partnerství ve středu vyhlásila 26. vítěze Enviromentální ceny Josefa Vavrouška. Ocenění a peněžní odměnu si odnesl zoolog Mojmír Vlašín, ekolog a aktivista Jiří Malík a žákyně 9. třídy ZŠ Ludmila Kozlová.

V kategorii do 26 let za Ekozásek roku bodovala žákyně 9. ročníku ZŠ Prachatice Ludmila Kozlová. Se spolužáky uspořádala řadu lokálních projektů a založila vlastní ekotým. Společně s dětmi z prvního stupně připravují šetrná opatření k přírodě ve škole a obci jako třeba omezení plýtvání potravinami, používání recyklovaných papírů nebo využití lokálních potravin ve školní jídelně.

"Vyrůstala jsem na malé vesnici a každý den trávila v přírodě. Některým dětem otvírám svět enviromentálních témat, některé směruji tím správným směrem. Vysvětluji jim témata v souvislostech, ukazuji, jak problémy řešit místo toho, abychom se jimi trápili. Z dětí se pak stávají osobnosti s myšlením a schopnostmi, které podle mě svět potřebuje," říká Kozlová.

Související obsah

​Cenu za Výjimečný počin si ze Senátu odnesl Jiří Malík, který v roce 2005 založil s kolegy spolek Živá voda na zadržování vody v krajině. Po vítězné pětileté kampani stopnutí plánu těžby břidlicových plynů v Česku se v roce 2016 pustili do návrhu revitalizace toku Bučnice na Zdoňovsku.

Postupně vznikl Model Živá krajina o adaptaci Česka i EU na dopady změny klimatu. Díky plánu krajina zadrží více vody i uhlíku, vzroste biodiverzita, obnoví se malý oběh vody a omezí povodně.

Související obsah

​Za dlouhodobý přínos porota ocenila Mojmíra Vlašína. Jako biolog se celou svou profesní dráhu věnuje ochraně přírody. Pracoval jak ve státní ochraně přírody, tak i v nevládních organizacích. Známá je jeho angažovanost v kauzách, jako je problematika Novomlýnských nádrží, ochrany přírody na Soutoku či ochrana vzácných horských ekosystémů v Národním parku Šumava.

Velký vliv má i jeho osvětová činnost. Soustavně ovlivňuje i mladou generaci, jelikož externě vyučuje na Katedře environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a je soudním znalcem v oboru ochrana přírody.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz