Domácí

Rozumíte řeči svých ratolestí? Podívejte se, co znamenají některá slova

Taky se vám někdy stává, že dítě přijde ze školy a vy mu vůbec nerozumíte? A znáte význam slov jako třeba čilovat, slajdnout, flufy nebo vyrektit? Možná by to pomalu chtělo rodičovsko-dětský slovník, i když děti by ho asi nazvaly fosilovo-kidový.

Slova, jakými se mládež vyjadřovala před 10 lety, se postupem času dostala do širšího povědomí veřejnosti. Zato výrazům, které jsou ve školních lavicích ke slyšení dnes, už nerozumí ani učitelé, kteří jsou s dětmi v každodenním styku.

Většina současných slangových výrazů používaných dětmi má původ v angličtině. Například slovo krašovat. "To je pomlouvat?“ tipl si jeden z dotázaných. A co to znamená doopravdy? Za mladých let reportéra TV Nova se tomu říkalo někoho balit. "Když někoho krašuju, tak se mi fakt hodně líbí," vysvětlila Katarína.

Související obsah

Pro starší by byl králem krindžování Mistr Bean, který se v trapných situacích vyloženě vyžíval. "Znamená to, že už to s tou trapností hodně přeháníš," uvedla na pravou míru Lea.

Rodiče byli ale ve svých odhadech úplně out. Dalším oříškem byl výraz trajhárdit. Původ je ze slova try hard, tedy snažit se velmi tvrdě, urputně. Dětmi zkomolený jazyk je ale pro generaci 25 plus španělskou vesnicí. "Když trajhárdíš, tak to brutálně moc to hrotíš, jakože fakt moc hustě,“ uvedla Katarína.

Teenageři si říkají zůmři. Generaci, která příliš neovládá nové technologie, nazývají posměšně bůmři, ale kdo je důmr? "Důmr je prostě starý páprda, něco ve věku od 30 do 40 let, který žije fakt nudný život s manželkou, dětmi a tak," má jasno Lea.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz