Domácí

Příčiny strachu a traumat u dětí se změnily. Válka pronikla do jejich fantazie

Děti někdy prožívají i traumata a z různých věcí mají strach. Zatímco generace jejich rodičů se ve školním věku trápily známkami a prvními láskami, teď se objevují úplně nové příčiny stresu. Například koronavirus, nebo hrozba války.

Děti často působí, že si hlavu ničím nelámou, ale své obavy mohou přitom prožívat mnohem silněji než jejich rodiče. Ti nejmenší se nezměnili, mají pořád jedinou starost. Ve čtyřech letech už se objevují konkrétní obavy, ale často se jedná o úsměvné dětské fantazie. "Já se bojím medvědů," má jasno čtyřletý Robin.

Generační rozdíl se začíná projevovat u školáků, kteří už chápou některé souvislosti. Odpověď šestiletého dítěte by před rokem rodiče pořádně vyděsila. "Bojím se války. Že Ukrajinci prohrají," řekl Pepík.

Související obsah

Téma války proniklo do dětské fantazie a často žije vlastním životem. Potvrzují to i kantoři. Děti zažívají už podruhé silný pocit ohrožení. Nejdřív koronavirus, teď ruské tanky. "Řeší hodně válku. Mají strach, že budou muset utéct, že přijdou o rodiny," vysvětlila vychovatelka ze ZŠ Osmec Marilin Zámková.

Přitom běžné starosti školáků vypadaly po desítky let pořád stejně. "Do páté třídy jsou to známky a vysvědčení. Od šesté třídy řeší svoje tělo, pubertu, lásky a v devítce je známky fakt nezajímají," sdělila vychovatelka ve školní družině Natalie Králová.

Školáci teď s obavami sledují třeba údaje o oteplování planety, nově se objevil strach z tornáda nebo z veřejného ponížení na sociálních sítích. Dospívající mohou zažívat až pocity existenciálního zmaru. Podle psychologů si děti zaslouží mnohem větší pozornost právě proto, že vyrůstají v těžkých časech. Rodiče by měli najít způsob, jak o strachu otevřeně mluvit.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz