Domácí

Prahu postihl obří výpadek proudu. Zasáhl nemocnice, zastavil tramvaje a metro

Část Prahy ve čtvrtek ochromil rozsáhlý výpadek elektrického proudu. V centru města na celém pravém břehu Vltavy se zastavily tramvaje, hasiči vyprošťovali lidi uvězněné ve výtazích. Některé nemocnice musely využít záložní systémy. Příčinou výpadku byla technická porucha v rozvodně na Chodově, kde bylo napětí zhruba po hodině obnoveno. Pod proudem už je tak opět celá Praha.

Hlavní město se od čtvrtečního rána potýkalo s masivním výpadkem elektrického proudu. ​"Momentálně evidujeme poruchu v oblasti Prahy 2, Prahy 4, Prahy 5, Prahy 9 a Prahy 10," uvedla dopoledne Pražská energetika (PRE) na svém webu.

Příčinou události byla technická závada v rozvodně na Chodově, kterou provozuje společnost ČEPS. Kvůli tomu nemohla dodávat elektřinu Pražské energetice (PRE). Vzhledem k tomu, že výpadek nekopíroval městské části, nedá se podle mluvčího PRE Petra Holubce přesně říct, kolika odběrových míst se dotknul.

"Hrubým odhadem to bylo něco mezi čtvrtinou a třetinou Prahy," řekl Holubec redakci TN.cz. Krátce po půl desáté bylo podle něj vše obnoveno.

Jak jsou důležité instituce připravené na výpadek proudu? Podívejte se na reportáž:

To potvrdila i mluvčí ČEPS Hana Klímová. "Energetici z ČEPS začali po výpadku okamžitě pracovat na obnovení dodávek z rozvoden Řeporyje a Malešice. Dodávky do distribuční sítě byly kompletně obnoveny v 9:38," uvedla.

"Konkrétní technické příčiny nyní zjišťujeme. V rozvodně došlo k působení logické ochrany tlaků izolačního plynu (LOT), která způsobila vypnutí rozvodny. Tato automatika chrání zařízení při poklesu nebo ztrátě izolačního plynu, čímž předchází vzniku poruchy na elektrickém zařízení," vysvětlila skupina ČEPS na facebooku.

Problémy v dopravě

Výpadek okamžitě vedl k ochromení veřejné dopravy, v postižených částech se zastavily tramvaje. Podle Pražské integrované dopravy (PID) to postihlo všechny tramvaje v centru na celém pravém břehu Vltavy.

Přerušen byl také provoz metra na lince C. Po deváté hodině byl obnoven. Městská část Praha 6 dodala, že došlo také k omezení provozu semaforů.

Zásahy hasičů

​Výpadek zaměstnal i hasiče, kteří informovali o několika technických zásazích. "Vyprošťujeme osoby uvízlé ve výtahu. Od začátku výpadku el. energie evidujeme asi dvě desítky případů vyproštění osob z výtahů. Hlavně v jižní a jihovýchodní části Prahy," uvedli okolo půl desáté.

"Zasahujeme také u několika případů hlášeného kouře ze střechy. Zatím se vždy jednalo o kouř po nastartování diesel agregátu," dodali hasiči.

Nemocnice na záložních systémech

​Redakce TN.cz zjišťovala, jak situaci zvládají nemocnice. Ústřední vojenská nemocnice a Thomayerova nemocnice výpadky neevidovaly, ve Všeobecné fakultní nemocnici ale museli přepnout na agregáty.

Související obsah

​"Výpadek proudu postihl i naši nemocnici, jako celou Prahu 2. U nás je to tak, že u všech přístrojů začínají naskakovat záložní zdroje elektrického proudu a zhruba do minuty se rozjede všech 11 dieslových agregátů a provoz je tak všude nepřerušený," ujistila mluvčí VFN Marie Heřmánková.

Na pár vteřin vypadl proud také v Nemocnici Na Františku, kde také okamžitě najeli na záložní systém. Výpadek zaznamenala i vinohradská nemocnice, ale podle mluvčí Terezy Romancové elektřina opět rychle naskočila.

Záložní systémy pomohly situaci ustát i pražským záchranářům. "I přes rozsáhlý výpadek proudu v centru Prahy dispečink ZZS HMP funguje a všechna volání na tísňovou linku 155 přijímáme. Naše systémy jsou pro takové situace připraveny a zálohovány," uvedla záchranná služba na twitteru.

Kvůli výpadku elektřiny se lidé obávají, že nestihnou nakoupit zlevněné zboží:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz