Domácí

Řidiči jsou odříznutí od dopravních informací. Weby ŘSD jsou přes dva dny nedostupné

Řidiči jsou odříznutí od dopravních informací. Weby ŘSD jsou přes dva dny nedostupné
Hackerský útok | Zdroj: TV Nova

Informační portál pro řidiče Dopravniinfo.cz a také webové stránky Ředitelství silnic a dálnic ČR zůstávají i ve čtvrtek odpoledne nedostupné. Rozsáhlý výpadek trvá už přes dva dny, může za něj kybernetický útok.

Experti už druhý den pracují na obnovení provozu informačních systémů Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD), které jsou po úterním kybernetickém útoku už více než dva dny nedostupné.

Podle čtvrtečních informací ministerstva dopravy se daří provoz jednotlivých informačních systémů postupně obnovovat, webové stránky ŘSD a také informační portál pro řidiče Dopravniinfo.cz  jsou dál mimo provoz.

"Ředitelství silnic a dálnic postupně obnovuje provoz jednotlivých informačních systémů, které čelily problémům v souvislosti s kybernetickým útokem. Případem se nadále zabývá Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost," uvedlo ve čtvrtek ministerstvo dopravy.

Problémy měl také elektronický nástroj sloužící k administraci veřejných zakázek Tender arena, takže nešlo podávat nabídky do tendrů. Provoz se povedlo obnovit už ve středu.

Částečně obnovená ji i bezplatná linka pro řidiče, zatím však bez možnosti podávat dopravní informace.

Podle ŘSD je šance, že se během čtvrtka podaří zprovoznit jak web ředitelství, kde je možné najít mimo jiné online obrázky z dopravních kamer, tak portál pro řidiče s aktuálními informacemi ze silnic a dálnic.

Za rozsáhlý výpadek může údajně velmi sofistikovaný kybernetický útok z úterního rána. Příprava a průběh staveb ani žádné velké projekty prý ohroženy nebyly. Dál probíhá i výběr mýta a dohled nad provozem v tunelech.

Hackeři v předchozích týdnech několikrát útočili i na systémy dalších českých úřadů a ministerstev, weby policie, hasičů, letišť nebo Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost. K většině se hlásí ruská hackerská skupina Killnet.

Podívejte se na reportáž o útocích na české úřady z konce dubna:

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události