Domácí

Půdní sucho ohrožovalo úrodu. Déšť však pomohl polím i sadům

Deště z minulých dnů výrazně pomohly zmírnit půdní sucho. To ještě v půlce května trápilo velkou část zemědělců v celé České republice. Někteří už kvůli tomu zaorali i již vyseté plodiny.

Mnohá pole na Moravě byla před čtrnácti dny vyprahlá. Někteří farmáři proto zaorali třeba vysetý mák. Květen byl z velké části hodně suchý, teď ale konečně přišlo několik deštivých dnů.

"Tento týden je bohatý na srážky. Do středečního rána ve východní části republiky ojediněle napršelo i přes 20 milimetrů. Do dnešního rána na jihovýchodě kolem deseti milimetrů," řekla ve čtvrtek konzultantka počasí Dagmar Honsová.

Související obsah

​"Velmi to pomohlo. Jsme velice rádi za každou kapku, která nám spadne," uvedla pěstitelka zeleniny Marie Talašová. Podle ní déšť hodně pomohl například česneku, bramborám, salátu či kedlubnám.

Suchých míst ubylo hlavně na střední a severní Moravě a také ve východních Čechách. Hodně deště se očekává i v noci z pátku na sobotu. "To očekáváme, že v bouřkách spadne dalších 30 milimetrů. V průběhu příštího pracovního týdne deštníky rozhodně s sebou od pondělí do středy," dodala Honsová.

Související obsah

​Déšť pomohl i sadařům. Sucho budoucí úrodu ohrožovalo hlavně na těch místech, kde pěstitelé ovoce nemají vybudované umělé zavlažování.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz